Zamknij

NIK: polski węgiel niekorzystny dla energetyki

10.11.2020 10:33
elektrownia węglowa
fot. Shutterstock

Wzrost cen energii elektrycznej i w konsekwencji pogorszenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Takie perspektywy roztacza NIK po przeanalizowaniu współpracy pomiędzy elektrowniami i kopalniami.

Węgiel przez dziesięciolecia określany był polskim czarnym złotem. Skarb wydobywany w kopalniach z błogosławieństwa zmienia się jednak w przekleństwo. Rosnące koszty wydobycia, malejąca jakość oraz perspektywa transformacji energetycznej sprawiają, że węgiel zaczyna sprawiać coraz więcej problemów.

Współpracy energetyki z polskimi kopalniami przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli. Z przedstawionego raportu nie płyną zbyt optymistyczne wnioski.

NIK krytycznie o współpracy elektrowni z polskimi kopalniami

NIK przyjrzał się działaniu siedmiu polskich elektrowni węglowych należących do PGE, Enea, Tauronu, Energi i PGNiG Termika. Łącznie wytwarzają one połowę krajowej produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego. Kontrola obejmowała lata 2017-2018.

Zobacz także

Jak wynika z raportu, import węgla wzrósł w tym czasie 10-krotnie. Elektrownie zaczęły masowo sprowadzać surowiec z zagranicy, gdyż krajowy nie spełniał stawianych przed nim wymogów.

Zobacz także

W 2017 roku kontrolowane elektrownie spaliły 17 mln ton węgla, z czego z importu pochodziło 100 000 ton, a więc 0,7 procent. Rok później potrzeby producentów energii wzrosły do 18,6 mln ton. 5,5 procent, a więc 1 mln ton, sprowadzono z zagranicy.

Zobacz także

NIK stwierdził, że mimo iż importowany węgiel był droższy, działania elektrowni były uzasadnione, jako że służyły uzupełnieniu deficytów na rynku lub poprawie jakości spalanego paliwa.

Zobacz także

Jak wskazała Najwyższa Izba Kontroli, dostarczany przez polskie kopalnie węgiel „z reguły spełniał” wymagania jakościowe dotyczące podstawowych parametrów, często nie odpowiadał jednak oczekiwaniom elektrowni dotyczących innych własności, mających wpływ na ryzyko wystąpienia awarii i konieczność przeprowadzenia remontów.

Spadek cen węgla na rynkach zagranicznych sprawił, że współpraca elektrowni z polskimi kopalniami zaczęła generować problemy. NIK stwierdził, że obecny model jest niekorzystny dla energetyki, może skutkować wzrostem cen energii i doprowadzić w konsekwencji utratą konkurencyjności przez polską gospodarkę.

RadioZET.pl/NIK