Zamknij

To będzie trudny rok dla firm. NBP o rosnących kosztach pracy

29.01.2020 09:55
NBP. Raport o kondycji finansowej firm. W 2020 nastroje są gorsze
fot. Shutterstock/fotoinfot (ilustracyjne)

Firmy muszą liczyć się z pogorszeniem kondycji finansowej w 2020 roku – prognozuje Narodowy Bank Polski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Prognozy NBP nie są optymistyczne. Bank wskazuje, że oczekiwania przedsiębiorców w I kwartale tego roku są niższe niż w poprzednim roku.

W świetle oczekiwań należy się liczyć z wyraźnym pogorszeniem kondycji przedsiębiorstw w 2020 roku. Kwartalny, pozbawiony wahań sezonowych, wskaźnik prognoz sytuacji własnej obniżył się poniżej odczytów z poprzedniego kwartału oraz wartości sprzed roku

- czytamy w raporcie NBP

NBP wskazuje, że wśród ankietowanych przeważają optymiści, choć ta przewaga jest „najniższa na przestrzeni ostatnich czterech lat”.

Zobacz także

O swoje finanse w najmniejszym stopniu martwią się przedstawiciele branży budowlanej, choć i tu widoczny jest już wyraźny trend spadkowy wskaźnika. Bank dodaje, że optymizm spadł także w branży handlowej.

Analitycy dodali, że pesymizm przeważa przede wszystkim w górnictwie oraz energetyce, a także u dostawców wody i firmach odbierających śmieci.

Zobacz także

Tylko 39 procent firm planuje podwyżki przeciętnych płac – wynika z danych NBP. To więcej średnio o 4 punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem. Analitycy zauważają, że wzrost średniego wynagrodzenia wiąże się z ustawowym wzrostem płacy minimalnej.  

2020 rok przyniesie też spadek w inwestycjach.

Roczny wskaźnik nowych inwestycji mocno obniżył się w relacji rocznej - spadek o 5,3 punktów procentowych do 34,3 procent -  i ukształtował się poniżej średniej z ostatniej dekady 

- napisano w raporcie NBP

Firma doradcza Grant Thornton również zbadała nastroje inwestycyjne w firmach. Choć przedsiębiorcy nie rezygnują z pomnażania pieniędzy, to zapał jest mniejszy, niż poprzednich latach.

Zobacz także

- Przez ostatnie dwa lata inwestycje były jednym z najważniejszych, a może wręcz najważniejszym motorem napędowym polskiej gospodarki. Niestety od kilku miesięcy widoczne są symptomy spowolnienia gospodarczego. Przedsiębiorcy widząc, że popyt w najbliższych kwartałach może już nie rosnąć w takim tempie, jak dotychczas, zaczęli nieco ograniczać swoje inwestycje. Jeśli dodać do tego rosnące w coraz szybszym tempie koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, nie dziwi fakt, że wyniki naszego badania nie przynoszą dobrych wieści. Do inwestycyjnej recesji nam jeszcze daleko, ale okres boomu mamy już za sobą - komentował Marcin Diakonowicz, Partner w Departamencie Audytu Grant Thornton. 

Zobacz także

Dlaczego przedsiębiorcy wstrzymują się z inwestycjami? Wśród powodów w raporcie NBP przeczytamy o rosnących cenach materiałów i surowców potrzebnych w przemyśle, wysokich kosztach zaopatrzenia, cenach energii i rosnących kosztach pracy.

RadioZET.pl/PAP/Grant Thornton