Zamknij

NBP wprowadził monetę 500 zł. Będzie trudna do zdobycia

26.01.2021 21:05
moneta kolekcjonerska NBP
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, ze niedługo potrzebny będzie w Polsce banknot o nominale 1000 zł. Już dziś zaś do obiegu trafiła moneta 500 zł, kierowana jednak do kolekcjonerów, a nie przeciętnych użytkowników gotówki.

Inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej, złoty traci więc na wartości. Doskonałym przykładem jest świadczenie 500 plus, którego realna wartość według siły nabywczej z 2016 roku (debiutu świadczenia) wynosi dziś zaledwie 438 zł.

Z tego właśnie powodu prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że w  następnej kadencji niezbędne będzie wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 1000 zł. Pozwoli on na odkładanie oszczędności bez konieczności trzymania w domu stosu 100-złotówek.

NBP pokazał monetę 500 zł. Dziś dla kolekcjonerów, w przyszłości może być codziennością

Polski bank centralny szczyci się wypuszczaniem monet kolekcjonerskich. Wzornictwo numizmatów cieszy się dużym uznaniem na całym świecie i przynosi nawet NBP wyróżnienia i nagrody.

Wprowadzona do obiegu złota moneta o 500 zł i srebrna moneta 50 zł to część kolekcji „Skarby Stanisława Augusta”. Seria prezentuje władców polski i w najnowszej odsłonie przedstawia Jana Kazimierza Wazę.

Ta wyjątkowa kolekcja jest odwzorowaniem słynnej osiemnastowiecznej serii medalierskiej z wizerunkami królów Polski, wykonanej na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Seria kolekcjonerska NBP będzie obejmowała 24 wizerunki monarchów – 23 z oryginalnej serii medalierskiej oraz dodatkowo portret Stanisława Augusta.

komunikat NBP

Monety będą trudne do zdobycia. Nakład jest ograniczony, a nominalna wartość 500 zł jest znaczni niższa niż kwota, jaką trzeba przekazać za nią bankowi.

Złota moneta o nominale 500 zł została wyemitowana w nakładzie do 600 sztuk i można ją nabyć w cenie 18 000 zł brutto. Nakład srebrnej monety o nominale 50 zł wynosi do 5 000 sztuk, a cena – 750 zł brutto.

RadioZET.pl/NBP