Zamknij

NBP uważa, że gotówka jest „podstawą dającą wolność”

24.11.2020 20:19
Adam Glapiński
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East news

Elektroniczny obieg pieniądza zaczyna wzbudzać w Narodowym Banku Polskim podejrzliwość, Szef NBP Adam Glapiński skrytykował banki, które promując „ekonomię bezgotówkową” ogranicza obywateli.

Pieniądze w postaci gotówki zostały określone przez Adama Glapińskiego jako „podstawa dająca wolność”. Szef NBP ogłosił rozpoczęcie prac nad „narodową strategią bezpieczeństwa gotówki”.

Bank centralny chce zachęcać Polaków do korzystania z fizycznych banknotów, w odstawkę przesuwając wcześniejsze prace nad popularyzowaniem pieniędzy w postaci elektronicznej. Co spowodowało tę zmianę?

NBP woli gotówkę od elektronicznego pieniądza. Jak to tłumaczy?

Wypowiedź Adama Glapińskiego może wzbudzać zdziwienie, jako że Polska i system bankowy od lat konsekwentnie stawia na rozwój płatności elektronicznej. Szef NBP w wypowiedzi udzielonej z okazji Kongresu Obsługi Gotówki 2020.

Rząd z powodu pandemii zachęca Polaków do rezygnowania z gotówki i płatności elektronicznych. Koronawirus może bowiem utrzymywać się na banknotach i rozsiewać się wśród klientów sklepów.

Zobacz także

Szef NBP tego nie zanegował, zauważył jednak, że elektroniczny obieg pieniądza ogranicza wolność Polaków i wprost dyskryminuje część z nich. Glapiński dodał, że generuje on też zagrożenie dla bezpieczeństwa i suwerenności państw narodowych.

My jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostek.

Adam Glapiński

Szef NBP jest zdania, że banki starają się wprowadzić obrót bezgotówkowy „siłowo”. Jednym z tego przejawów ma być za ograniczanie obsługi gotówkowej w oddziałach i zmniejszanie liczby bankomatów, których w ostatnich 6 miesiącach ubyło 500.

Od marca 2020 do listopada 2020 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu gotówkę o wartości 80 mld zł. Łącznie jest jej w obiegu 320 mld zł. To po części odpowiedź na szturm Polaków na bankomaty – przez pandemię ludzie obawiali się utraty pieniędzy z powodu bankructwa banków.

RadioZET.pl/money.pl