Zamknij

Ceny mieszkań rosły w porównaniu do poprzedniego kwartału

Olga Papiernik
18.10.2018 15:21
pokój
fot. Kirill Zakharov on Unsplash

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w drugim kwartale zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym wzrosły w porównaniu do poprzedniego kwartału i w porównaniu do drugiego kwartału roku poprzedniego - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

"Wzrost cen transakcyjnych na rynku wtórnym wiązał się z dużą liczbą transakcji w lepszych lokalizacjach. Na rynku pierwotnym dużych miast nadal obserwowano niewielkie wzrosty cen małych mieszkań, zwłaszcza o lepszej jakości i lokalizacji, w tym kupowanych z zamiarem wynajmu" - informuje NBP.

Z raportu wynika, że w ofercie zmniejszyła się pula tańszych mieszkań, a jednocześnie wzrosła cena oferowanych w nowych projektach.

Jak informuje NBP średnie ceny transakcyjnej metra kwadratowego mieszkań w Warszawie na rynku pierwotnym w drugim kwartale tego roku wzrosły o 6,6 proc., a na rynku wtórnym o 1,9 proc.

"Różnica średnich cen transakcyjnych i ofertowych pozostaje niewielka, co oznacza mniej korzystną pozycję kupującego niż sprzedającego" - podaje NBP.

Zobacz także

PAP/Łukasz Pawłowski/OP