Zamknij

NBP: przez kredyt bez wkładu własnego mieszkania mogą jeszcze bardziej zdrożeć

07.12.2021 20:43
klucze do mieszkania i plany budynku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mieszkanie bez wkładu własnego to wchodzący w skład Polskiego Ładu program mający ułatwić Polakom zaciąganie kredytów na własną nieruchomość. Narodowy Bank Polski przyznał, że wprowadzenie rozwiązania może doprowadzić do wzrostu cen.

Polski Ład ma ulżyć podatkowo osobom o niższych zarobkach, zabierając w zamian więcej pieniędzy otrzymującym wyższe wynagrodzenia, a także ułatwiając wzięcie kredytu poprzez gwarantowanie pożyczanej kwoty, która w normalnych warunkach byłaby wkładem własnym.

Mieszkanie bez wkładu własnego przewiduje ponadto spłatę części kapitału (w postaci nadpłaty) w przypadku powiększenia się rodzin o drugie, trzecie i czwarte dziecko. W praktyce oznacza to, że dynamicznie rosnące rodziny będą oddawać bankowi mniej, niż pożyczyły. NBP widzi w sankcjonowanym przez państwo omijaniu warunków przyznania kredytu zagrożenie dla stabilności rynku nieruchomości.

NBP: program mieszkanie bez wkładu własnego podniesie ceny nieruchomości

500 plus jako program mający przyczynić się do zwiększenia dzietności zawiódł: przyznał to otwarcie premier Mateusz Morawiecki. Z badań wynika, że największą przeszkodą w założeniu i powiększeniu rodziny jest brak własnego mieszkania.

Spora część młody osób, wynajmujących mieszkania, płaci miesięcznie więcej, niż wynosiłaby rata kredytu. Problemem jest brak możliwości odłożenia kwoty, która stałaby się wymaganym przez bank wkładem własnym. Rozwiązaniem ma być gwarantowanie części kredytu o wysokości wkładu własnego przez państwo.

Narodowy Bank Polski w „Raporcie o stabilności systemu finansowego” przyznał, że takie rozwiązanie może zdestabilizować rynek nieruchomości.

Zmiany wprowadzone przez ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym mogą wpłynąć na rynek nieruchomości mieszkaniowych, powodując nasilenie niektórych obserwowanych tendencji, np. wzrostu cen i dynamiki kredytu.

NBP

Program mieszkanie bez wkładu własnego zakłada co prawda wprowadzenie cen maksymalnych na metr kwadratowy kupowanego mieszkania, w dużych miastach są one poniżej cen transakcyjnych, przez co nie będzie można z niego skorzystać. Kredyt stanie się za to bardziej dostępny w mniejszych miejscowościach, co może spowodować wzrost cen i zrównanie ich z maksymalnymi stawkami ustalonymi przez rząd.

Narodowy Bank Polski dodał ponadto, że „większa dostępność kredytów, dzięki eliminacji konieczności uzyskania wkładu własnego, będzie sprzyjać dalszemu wzrostowi zadłużenia gospodarstw domowych”.

RadioZET.pl/money.pl/NBP