Zamknij

NBP o rynku nieruchomości: kredyty idą w górę, ale „bez szaleństw”

26.09.2019 13:15
Nie ma boomu na rynku nieruchomości
fot. Shutterstock/ fizkes (ilustracyjne)

Miniony rok przyniósł podwyżki cen nieruchomości, wraz z którymi wzrosły też koszty kredytu. Narodowy Bank Polski uspokaja jednak, że nie grozi nam kryzys.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Nic nie wskazuje na występowanie baniek cenowych na rynku nieruchomości – stwierdzają eksperci z NBP.

Eksperci nie widzą zagrożenia wystąpienia kryzysu nieruchomościowego, czyli sytuacji gdy problemy sektora mają znaczący i negatywny wpływ na całość gospodarki – poinformował NBP.

W raporcie NBP wyliczono, iż wartość rynku nieruchomości stale rośnie. Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2018 roku wyniosła ponad 3,8 bilionów złotych. Rok wcześniej mówiono o kwocie 3,4 biliona złotych.

Wartość rynku nieruchomości
fot. Raport NBP

Z raportu wynika, że nieznacznie wzrósł czas sprzedaży mieszkań, który średnio wynosi dziś około 10 miesięcy.

Zobacz także

Nadal oznacza to szybką sprzedaż pojawiających się ofert i ograniczenie możliwości wyboru mieszkań dla nabywców - informuje w najnowszym raporcie NBP.

NBP tłumaczy, że wysoki popyt spowodowany był wzrostem wynagrodzeń i stosunkowo niskimi stopami procentowymi. Eksperci są jednak zdania, że nie mamy do czynienia z boomem kredytowym.

Kredyty, zwłaszcza ich wartość idzie do góry, ale szaleństwa nie ma 

– powiedział Doradca w Wydziale Analiz Rynku Nieruchomości Jacek Łaszek

Jak dodał, ceny mieszkań nadal rosną, „co jest typowe dla cyklu”. Razem z cenami nieruchomości, rośnie też wysokość czynszu – wskazuje.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP