Zamknij

NBP: w Polsce pracuje milion imigrantów

12.11.2019 13:26
NBP: milion imigrantów pracuje w Polsce. Większość pochodzi z Ukrainy
fot. yuttana Contributor Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

W polskiej gospodarce pracuje obecnie ponad milion imigrantów – poinformował na wtorkowej konferencji zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podkreślił Kotłowski, „napięcia na rynku pracy są w dużym stopniu łagodzone przez napływ imigrantów”.

Teraz jest to prawie 900 tysięcy imigrantów z samej Ukrainy, do tego dochodzą imigranci z innych krajów, między innymi z Białorusi. Wydaje nam się, że jest to już powyżej 1 milion efektywnie pracujących imigrantów w gospodarce polskiej.

Jacek Kotłowski

Zobacz także

NBP przygotował szacunki o efektywnej liczbie imigrantów w Polsce na podstawie liczby wydanych wiz do pracy i działalności gospodarczej, Kart Polaka, zezwoleń na pobyt stały, czasowy i rezydenta długoterminowego UE, oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnorentowego w ZUS.

Ze względu na czasowy charakter pracy imigrantów z Ukrainy i Białorusi w Polsce założono, że przeciętny imigrant z tych krajów pracuje w Polsce około 7 miesięcy w roku.

Z kolei według raportu „Barometru imigracji zarobkowej – II półrocze 2019” opracowanego przez Personal Service, 18 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy, w tym aż 40 proc. dużych przedsiębiorstw.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP