Zamknij

Polacy masowo wypłacali pieniądze. NBP o rekordowym przyroście gotówki

26.05.2020 14:46
NBP- dane o podaży pieniądza. Historyczny przyrost gotówki w obiegu
fot. Shutterstock/pryzmat (ilustracyjne)

Narodowy Bank Polski opublikował dane o podaży pieniądza. Tylko w marcu i w kwietniu bieżącego roku w obiegu przybyło ponad 46 mld złotych – informuje serwis Bankier.pl.

Epidemia koronawirusa zwiększyła popyt nie tylko na towary, które szybko znikały ze sklepowych półek, ale także na gotówkę. W dobie pandemii spadło zaufanie Polaków do systemu bankowego, a z pieniędzmi w portfelu czuli się bezpieczniej.

Szturm na bankomaty w marcu i w kwietniu odzwierciedlają statystyki. Wartość gotówki w obiegu pozabankowym jest na rekordowym poziomie.

NBP: coraz więcej gotówki w obiegu

W kwietniu 2020 roku podaż pieniądza M3, a zatem m.in gotówki, depozytów bankowych, zwiększyła się o 44,7 mld zł – poinformował NBP.

Zobacz także

Jak analizuje Bankier.pl, NBP odnotował rekordową ilość gotówki w obiegu. W marcu i kwietniu w obiegu przybyło ponad 46 mld złotych. Jak czytamy, w kwietniu wartość pieniądza gotówkowego w obiegu poza bankowym wyniosła 272,8 mld zł.

Analitycy piszą o historycznym wzroście. Jak czytamy w komentarzu ekspertów z banku Pekao na Twitterze, „w dobie pandemii cash is king”.

Zobacz także

- Podczas gdy względy epidemiologiczne powinny zachęcać do płatności bezgotówkowych, wartość gotówki w obiegu wzrosła przez dwa miesiące o blisko 50 mld PLN. Obawy o fizyczny dostęp do oszczędności powinny stopniowo ustępować w kolejnych miesiącach – napisali analitycy z banku Pekao.

Z kolei eksperci z Santander Bank Polska dla Bankier.pl mówią o zwiększonym popycie na gotówkę ze względu na obawy Polaków o zaburzenia płatności elektronicznych.

Bankier.pl wzrost wartości gotówki w obiegu tłumaczy także tym, że „w kwietniu Polacy mieli po prostu mniej okazji do wydawania gotówki”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/Bankier.pl