Zamknij

Będzie ciężej dostać kredyt mieszkaniowy i kredyt dla przedsiębiorstw

Olga Papiernik
05.11.2018 14:31
Banknoty o wysokich nominalach.
fot. Tomasz Kawka/East News

Banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych oraz kredytów dla przedsiębiorstw, złagodziły warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych - poinformował w poniedziałek Narodowy Bank Polski.

Jak podaje NBP w dokumencie o sytuacji na rynku kredytowym w Polsce, w trzecim kwartale banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych oraz kredytów dla przedsiębiorstw. Złagodziły natomiast warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych.

W opublikowanej informacji zwrócono między innymi uwagę na nieznaczny wzrost zapotrzebowania na kredyty mieszkaniowe. "Kryteria ich przyznawania zostały w trzecim kwartale istotnie zaostrzone, natomiast złagodzono warunki polityki kredytowej. Banki obniżyły marżę kredytową i pozaodsetkowe koszty kredytu. Do zaostrzenia polityki kredytowej w tym obszarze przyczyniły się głównie przewidywania instytucji finansowych dotyczące przyszłej sytuacji gospodarczej" - czytamy w komunikacie.

NBP podaje, że w czwartym kwartale większość banków nie oczekuje zmiany popytu, a niektóre instytucje planują złagodzenie polityki kredytowej. "W czwartym kwartale banki spodziewają się zmniejszenia popytu na kredyty mieszkaniowe i deklarują niewielkie złagodzenie polityki kredytowej. W zakresie kredytów konsumpcyjnych niektóre banki już złagodziły kryteria oraz warunki ich udzielania. Wydłużony został maksymalny okres kredytowania oraz nastąpiło obniżenie marży kredytowej. Jednocześnie banki zaostrzyły też kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i możliwa jest kontynuacja tego trendu" - dodano w komunikacie.

Jak informuje NBP, dokument przygotowano na podstawie ankiet wypełnianych przez przedstawicieli banków.

PAP/Longina Grzegórska-Szpyt/OP