Zamknij

NASA szuka chętnych do misji na Księżyc i Marsa

13.02.2020 15:14
NASA szuka astronautów do misji na Księżyc i Marsa. Jakie zarobki?
fot. NASA

NASA rozpoczęła aplikację dla kandydatów astronautów. Wybrańcy będą mogli wziąć udział w amerykańskich misjach na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), Księżyc oraz Marsa. Jakie trzeba spełnić warunki?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), nabór dotyczy programu Artemis Generation.

Jest on porównywalny do programu Apollo z lat 60. ubiegłego stulecia i jego celem jest wyłonienie kandydatów na przyszłych astronautów w misjach załogowych nie tylko na Księżyc, ale również na Marsa.

W ciągu ponad 50 lat NASA wybrała i wyszkoliła 350 osób, którzy przygotowywali się do trudów misji pozaziemskich. Obecnie w korpusie astronautów znajduje się 48 osób. To jednak zdaniem agencji za mało, aby przygotować się do Programu Artemis. 

Zobacz także

Według najnowszych planów Amerykanie mają ponownie wylądować na Księżycu w 2024 roku. Kolejnym krokiem będzie zbudowanie bazy na naturalnym księżycu Ziemi oraz przygotowania do podróży w kierunku Czerwonej Planety.

- W tym roku obchodzimy 20-lecie ciągłej obecności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie niskiej Ziemi. Jesteśmy również bliscy wysłania pierwszej kobiety i kolejnych mężczyzn na Księżyc do 2024 roku - podkreślił Jim Bridenstine, administrator NASA.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać astronautą?

Konieczne jest posiadanie obywatelstwa amerykańskiego, tytuł magistra z zakresu nauk ścisłych - w tym inżynierii, nauk biologicznych, fizyki, informatyki lub matematyki - od jednej z akredytowanych uczelni. 

Zobacz także

NASA ma bardzo jasno sprecyzowane wykształcenie w profilu kandydata.

Powinien on mieć co najmniej dwa lata pracy w kierunku własnego doktoratu z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii czy matematyki; doktorat z medycyny, w tym osteopatycznej oraz ukończony (lub rozpoczęty kurs, który nie kończy się później niż przed czerwcem 2021 roku) kurs pilotażu w jednym z akredytowanych szkół lotniczych. 

Aplikanci powinni mieć za sobą co najmniej dwa lata doświadczenia zawodowego oraz co najmniej 1000 godzin wylatanych jako pilot dowódca w odrzutowcach. 

Kandydaci przejdą również testy fizyczne NASA.

Zobacz także

Pierwszym krokiem do uzyskania kosmicznej pracy jest wypełnienie specjalnego formularza na stronach internetowych NASA, co trwa co najmniej dwie godziny. 

Po przejściu selekcji szczęśliwcy trafią do korpusu astronautów, którzy mają możliwość podróżować na ISS oraz dzięki rakiecie Space Launch System oraz statkowi kosmicznemu Orion lecieć w kierunku Księżyca i Marsa.

W przypadku Czerwonej Planety podróż jest planowana najwcześniej w latach 30. obecnego stulecia. NASA planuje wyłonić nową grupę astronautów do połowy przyszłego roku. Aplikacje przez stronę nasa.gov/astronauts można składać od 2 do 31 marca.

Ile zarabiają astronauci w NASA? To zależy od stażu pracy oraz stopnia ich wykształcenia. Zarobki zaczynają się od 64 724 (ok. 253 tys. zł) do 141 715 dolarów (ok. 555 tys. zł) rocznie - podał serwis howstuffworks.com.

RadioZET.pl/NASA