Zamknij

NASA wraca do załogowych lotów w kosmos

18.04.2020 12:03
NASA ogłosiła strat pierwszej od 9 lat misji załogowej statku Dragon
fot. NASA/Tony Gray and Tim Terry

Po raz pierwszy od 9 lat Amerykanie polecą w kosmos własnym statkiem kosmicznym. Na 27 maja zaplanowano pierwszy załogowy SpaceX został wyznaczony na 27 maja - poinformowała w piątek Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Statek kosmiczny Dragon w wersji załogowej zabierze dwóch amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

"27 maja NASA po raz kolejny wyśle z amerykańskiej ziemi amerykańskich astronautów na pokładzie amerykańskiego statku" - napisał na Twitterze administrator NASA Jim Bridenstine.

Zobacz także

Na ISS polecą dwaj astronauci, Robert Behnken i Douglas Hurley, którzy przygotowują się do tej misji od lat.

Start przewidziany jest z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie 27 maja o godzinie 16.32 czasu miejscowego. Do celu mają dotrzeć po 24 godzinach. Obecnie na ISS jest Amerykanin i dwóch Rosjan.

Zobacz także

Będzie to pierwszy lot z USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS.

Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz. Wiązało się to z ogromnymi kosztami na NASA. Według portalu Spacedaily.com, Amerykanie płacili Rosjanom 4 mld dolarów rocznie za możliwość transferu astronautów na orbitę okołoziemską.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP