Zamknij

Podpisano umowę na muzeum "Pamięć i tożsamość". Placówka o. Rydzyka kosztuje 144,7 mln zł

Piotr Drabik
17.04.2019 20:13
Muzeum o. Rydzyka za 144,7 mln zł. Podpisano umowę na budowę w Toruniu
fot. muzeumpit.pl

Za 144,7 mln zł ma zostać zbudowane muzeum "Pamięć i tożsamość" im. Jana Pawła II w Toruniu - podał portal Onet. Za placówkę odpowiada Fundacja Lux Veritatis, prowadzona przez o. Tadeusza Rydzyka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Fundacja Lux Veritatis podpisała umowę ze spółką Fafako na budowę muzeum. Placówka ma zostać zbudowana za 144,7 mln zł. Jak podał Onet, umowa została zawarta w trybie zaprojektuj i wybuduj. 

Rafako z Raciborza zobowiązała się zakończyć prace w ciągu 100 tygodni. To oznacza, że muzeum "Pamięć i tożsamość" powstanie najwcześniej w przyszłym roku. Początkowo fundacja prowadzona przez o. Rydzyka chciała wydać na budowę placówki 87 mln zł, ale chęć podjęcia się inwestycji zgłosiło tylko Rafako z ceną wyjściową 144 mln zł. 

Muzeum o. Rydzyka w Toruniu
fot. muzeumpit.pl

Zobacz także

Muzeum "Pamięć i tożsamość" zostało powołane do życia 2 lipca ubiegłego roku, na podstawie porozumienia Fundacji Lux Veritatis oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Jak podaje Lux Veritatis, muzeum im. Jana Pawła II ma przedstawić "historię Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność, unikając schematów prostej chronologii". 

Ekspozycja ma odzwierciedlać myśl papieża-Polaka i "skonfrontuje bezsprzeczne dokonania z trudną prawdą przeszłości wyrażoną w krytycznych opiniach o nas, jako narodzie". 

Z budżetu państwa na nowe muzeum w najbliższych latach trafi ok. 70 mln zł. W ubiegłym roku placówka miała obiecane 5 mln zł dotacji, w 2019 roku – 55 mln zł, a w przyszłym roku – 10 mln zł. 

Muzeum o. Rydzyka w Toruniu
fot. Rafako/Facebook

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet/PTD