Zamknij

Morawiecki: zrobimy wszystko dla niemieckich przedsiębiorstw

10.06.2021 08:05
Mateusz Morawiecki
fot. Krystian Maj/KPRM

Polska jest gotowa tworzyć dopasowane warunki prowadzenia biznesu dla konkretnych niemieckich przedsiębiorstw – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej spotkał się z przedstawicielami Komitetu Wschodniego Gospodarki Niemieckiej.

Przedsiębiorstwa z Niemiec, które chcą inwestować w Polsce, mogą liczyć na specjalne traktowanie. Premier Morawiecki obiecał to oficjalnie, podkreślając, że Niemcy stali się naszym „wiodącym partnerem gospodarczym”.

Rola Polski w Niemczech także ustawicznie rośnie. Nasz kraj stał się trzecim największym partnerem handlowym naszych zachodnich sąsiadów, wyprzedzając pod względem wielkości eksportu nawet Stany Zjednoczone. Morawiecki podkreślił, że wartość handlowa naszej wymiany z Niemcami zwiększyła się siedmiokrotnie w ciągu ostatnich 30 lat i stale wzrasta. W celu zacieśnienia współpracy premier chce traktować niemieckie przedsiębiorstwa na specjalnych warunkach.

Premier: będziemy tworzyć dopasowane warunki dla konkretnych biznesów i firm z Niemiec

Morawiecki oznajmił na Facebooku, że szybki rozwój polskiej gospodarki odnotowywany w ostatnich latach był napędzany między innymi dobrą współpracą z niemieckimi przedsiębiorstwami, z których około 6 000 działa już na polskim rynku.

Premier ma nadzieję, że liczba ta się powiększy. Żeby do tego doszło, obiecał że „Polska jest w stanie stworzyć dopasowane warunki dla konkretnych biznesów i firm” naszych zachodnich sąsiadów.

Zagraniczni inwestorzy potrzebują wykwalifikowanej siły roboczej, która jest dobrze wykształcona. Dlatego w Polsce przyjęliśmy specjalne programy kształcenia. Drugi ważny punkt to nasza infrastruktura. Obecnie Polska przechodzi w tym obszarze prawdziwą rewolucję. Jest to możliwe dzięki dwóm źródłom finansowania - środkom europejskim i pieniądzom pochodzącym z polskiego budżetu. Trzeci element to zachęty inwestycyjne - robimy wszystko, by przyciągać ciekawe inwestycje. I wiemy, że niemieccy inwestorzy bardzo to doceniają.

Mateusz Morawiecki

Jaką jeden z możliwych obszarów, w których odnaleźć mogłyby się w Polsce niemieckie przedsiębiorstwa, szef KPRM wskazał transformację energetyczną. Europa z powodu zagrożenia katastrofą klimatyczną będzie odchodzić od energetyki opartej na węglu, stawiając na odnawialne i zeroemisyjne źródła energii. EU przeznaczyła na to dużą część środków z Funduszu Odbudowy.

Morawiecki dodał, że Polski Ład przekształci nasz kraj w jeden wielki plac budowy, co „jeszcze bardziej poprawi atrakcyjność naszego kraju dla przyszłych inwestorów”.

RadioZET.pl/PAP