Zamknij

Premier zapowiedział program wsparcia dla gmin popegeerowskich

30.12.2020 15:04
Morawiecki zapowiedział program wsparcia dla gmin popegeerowskich
fot. Adam Guz/KPRM (ilustracyjne)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program wsparcia dla gmin popegeerowskich. Na ten cel ma pójść 250 mln zł. - Chcemy naprawiać niesprawiedliwości; chcemy, żeby do tych terenów z powrotem zajrzała nadzieja - podkreślił szef rządu.

Mateusz Morawiecki w środę poinformował, że w ramach tego programu gminy, na których terenie funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR) w czasach PRL-u, będą mogły wnioskować o inwestycje w wysokości od 50 tys. zł do 5 mln zł.

Jak mówił, środki te mogą być przeznaczone m.in. na budowę infrastruktury drogowej, wodnej, wodno-kanalizacyjnej, modernizację i budowę nowych świetlic, bibliotek i remiz strażackich, a także rozwój placów zabaw i terenów rekreacyjnych oraz konserwację budynków i zabytków.

Gminy popegeerowskie z programem inwestycji rządowych

- Rozwój musi się charakteryzować tym, że te demony przeszłości z III Rzeczypospolitej, z czasów wcześniejszych muszą odejść w niepamięć. Jedną z pięt achillesowych rozwoju III RP niewątpliwie był brak dbałości o obszary popegeerowskie - komentował Morawiecki.

Zobacz także

Doprecyzował, że wsparcie jest realizowane w ramach szerokiego programu rządowego programu realizacji inwestycji lokalnych. Premier zapewnił, że rozpoczynający się program będzie widoczny gołym okiem w ciągu do 12 do 24 miesięcy. - Chcemy bardzo mocno poprawić szanse rozwojowe tych zaniedbanych w czasach III RP terenów - wskazał szef rządu.

Morawiecki zauważył, że w III RP wiele obszarów w Polsce zostało opuszczonych. Podkreślił też, że na terenach tych gwałtownie wzrosło bezrobocie, panowała bieda, ubóstwo i brak perspektyw. - Była to ogromna niesprawiedliwość (...) Dziś chcemy tę niesprawiedliwość zacząć w stosunkowo szybkim tempie naprawiać. Dziś chcemy, żeby do tych miejscowości z powrotem zajrzała nadzieja - dodał.

Podczas konferencji prasowej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker powiedział, że jest to pierwszy program wprost skierowany do mieszkańców terenów popegeerowskich.

Jego zdaniem wsparcie dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y to kwestia upomnienia się o godność mieszkańców tych terenów i tych wszystkich, którzy potrzebują najbardziej pilnych inwestycji. Wiceminister poinformował, że nabór wniosków na inwestycje w gminach, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y, rozpocznie się 4 stycznia, a zakończy 12 lutego. Zwrócił uwagę, że wszystkie takie gminy mogą wnioskować o inwestycje do 5 mln zł.

Szefernaker wyjaśnił, że katalog zadań inwestycyjny jest otwarty, aczkolwiek rządowi najbardziej zależy "na inwestycjach niecierpiących zwłoki, najbardziej ważnych z punktu widzenia codziennego życia mieszkańców". Preferowane mają być inwestycje inicjonowanie przez mieszkańców, sołtysów, rady sołeckie, zarządy osiedla i innych przedstawicieli lokalnych społeczności.

Zobacz także

Wnioski o wsparcie gminy będą składać do wojewodów. Następnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z wojewodami będzie opiniował złożone wnioski. W ramach tego programu gminy mogą złożyć maksymalnie trzy wnioski na trzy inwestycje. Odpowiednie formularze można pobrać na stronach KPRM i MSWiA.

RadioZET.pl/PAP