Zamknij

Morawiecki: staramy się zwalczać przestępczość, w tym mafie VAT-owskie

Olga Papiernik
15.05.2018 15:42
Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, 15 bm. podczas odbywającego się w Katowicach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
fot. PAP foto

W jednym roku przypływ podatków w tytułu VAT, CIT i PIT nastąpił na wysokości 40 mld zł; to się stało możliwe dzięki temu, że staramy się pomagać małym, a równo traktować wielkich, a jednocześnie zwalczać przestępczość, w tym mafie VAT-owskie - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy wybić się na innowacyjność; możemy to zrobić przede wszystkim dzięki wam, ale też dzięki jak najbardziej preferencyjnym warunkom dla malutkich, małych, a równym i zdecydowanym działaniom wobec tych większych - mówił premier do uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Stąd - mówił premier - podjęto walkę z rajami podatkowymi, -przede wszystkim dla tych wielkich, którzy uciekali stąd, nie płacili podatków, a tu mieli biznes, tu mieli sprzedaż. - Stąd też nasza walka z mafiami VAT-owskimi - dodał Morawiecki.

Mówił, że niedawno odwiedził woj. świętokrzyskie, gdzie dziękowano mu za uratowanie, poprzez walkę z mafią VAT-owską, polski przemysł hutniczy.

Według Morawieckiego np. przemyt prętów stalowych powodował, że nie tylko budżet tracił z tytułu podatku VAT, ale również przedsiębiorstwa, które produkowały stal.

Szef rządu podkreślał, że podobna sytuacja miała miejsce też w innych branżach np. elektronicznej. - Elektronika była jednym z największych kół zamachowych tego przemysłu przestępczego, jakim był wyciek podatku VAT - ocenił.

- W jednym roku przypływ podatków w tytuły VAT, CIT i PIT nastąpił na wysokości 40 mld zł. To więcej niż wydajemy na nasz program społeczny 500 plus i wiele innych programów inwestycyjnych. To się stało możliwe dzięki temu, że staramy się pomagać małym, a równo traktować wielkich, a jednocześnie zwalczać przestępczość we wszystkich możliwych wymiarach, głównie poprzez nowoczesne instrumenty informatyczne - powiedział Morawiecki.

Premier dziękował tym, którzy przyczynili się do wyszukiwania luk w podatku VAT, w tym informatykom i skarbowcom, którzy - jak ocenił - są prawdziwymi twórcami tego sukcesu wielkiego uszczelnienia VAT, które nastąpiło w ciągu jednego roku o 30 mld zł.

PAP/Wiktoria Nicałek, Mateusz Roszak/OP