Zamknij

Odebrali mafiom, dali seniorom. Morawiecki o walce z wyłudzaniem VAT

10.10.2019 14:11
Pieniądze od mafii vatowskiej trafiły do seniorów
fot. Grzegorz Ksel/REPORTER/East News

Premier Mateusz Morawiecki zdradził, na jaki cel rząd przeznaczył pieniądze odzyskane od mafii vatowskich.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Pieniądze odzyskane od oszustów wyłudzających VAT trafiły do seniorów – zaznaczył premier. Chodzi o finansowanie programów dla osób starszych, w tym utrzymanie domów seniora.

- Znaczną część środków, które odzyskaliśmy od mafii VAT-owskich przekazaliśmy na programy dla osób starszych, m.in. na domy seniora; chcemy to kontynuować - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

Jak dodał, pieniądze pomogły sfinansować program Emerytura Plus, który zakłada przyznanie seniorom dodatkowe świadczenia raz w roku. Sfinansowano także budowę domów seniora w ramach programu Senior Plus.

Jak zaznacza Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, od 2018 roku rząd przeznacza rocznie na realizację programu 80 milionów złotych. Do tej pory wybudowano 257 nowych domów i klubów Senior plus, a w planach jest kolejnych 340 placówek.

Zobacz także

"Inwestujemy trzy razy więcej środków, niż 4 - 5 lat temu w domy seniora. To jest miejsce, gdzie można aktywnie spędzić czas, gdzie można zapoznać się z innymi" - dodał szef rządu.

Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku dochody z VAT 105 miliardów złotych. Projekt budżetu w 2020 roku zakłada 200,2 miliarda złotych wpływów z tego podatku.  

RadioZET.pl/PAP