Zamknij

Morawiecki: pakiet antyinflacyjny jeszcze przed świętami

29.11.2021 17:07
Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Obniżone stawki VAT, zmniejszona akcyza oraz pakiet osłonowy, czyli pieniądze do ręki mające łagodzić skutki drożyzny wywołanej przez inflację. Rozwiązania mają zacząć obowiązywać od stycznia 2021 roku, o ile Sejm zdąży je przegłosować i przyjąć.

Tarcza antyinflacyjna ma ochronić Polaków, w szczególności tych mniej zarabiających, od rosnących w rekordowym tempie cen. Inflacja w październiku 2021 wyniosła rok do roku 6,8 procent, a w nadchodzących miesiącach ma być według NBP jeszcze wyższa.

Żywność drożała nawet szybciej, a do tego podwyżki cen gazu oraz energii elektrycznej są nieuniknione. Żeby ochronić przed szokowym wzrostem cen, tarcza antyinflacyjna czasowo obniży stawkę podatku VAT na gaz i prąd elektryczny, państwo zrezygnuje także z pobierania akcyzy. Działania rządu mają zmniejszyć podwyżki nadchodzące od 1 stycznia 2022 roku. Według zapowiedzi, przepisy mają zostać skierowane do dalszych prac we wtorek 30 listopada 2021, tak by pakiet mógł zostać wdrożony jeszcze w grudniu 2021.

Tarcza antyinflacyjna może zostać wdrożona w grudniu 2021. Pieniądze od stycznia 2022

Mateusz Morawiecki stwierdził, że wartość tarczy antyinflacyjnej to 10 mld zł. To suma spadku przychodów budżetowych wynikająca z obniżenia stawek VAT i akcyzy, a także zwolnienia paliw z podatku od sprzedaży detalicznej oraz wypłat świadczeń pieniężnych w postaci pakietu osłonowego.

Środki będą przyznawane na podstawie kryterium dochodowego: w ramach rekompensat za wywołane inflacją wysokie ceny gospodarstwa domowe będą mogły otrzymać od 400 do 1150 zł, w zależności od liczby członków.

Wzrost cen paliw ma być tymczasowo złagodzony dzięki wprowadzeniu akcyzy na minimalnym dopuszczonym przez Unię Europejską poziomie oraz zwolnienia z podatku od sprzedaży detalicznej; energia elektryczna będzie drożeć nieco wolniej dzięki obniżeniu stawki VAT z 23 procent na 5 procent oraz obniżenia do 0 zł wynoszącej dziś 5 złotych MWh akcyzy.

Podobne rozwiązanie zastosowane do przepisów regulujących sprzedaż gazu: stawka VAT spadnie tymczasowo z 23 procent na 8 procent. Pakiet antyinflacyjny ma zacząć działać od 1 stycznia 2022, na uchwalenie i wdrożenie przepisów został więc już tylko miesiąc.

Zgodnie z naszą regułą wiarygodności i sprawczości postaramy się wdrożyć ten pakiet jeszcze w grudniu, tak żeby niektóre jego elementy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a niektóre potem, mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Mateusz Morawiecki

Zgodnie z projektem ustawy, zwolnienie z akcyzy obejmie olej napędowy, benzyny silnikowe oraz LPG. Rząd przekonuje, że ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności.

Rząd ma zając się projektem ustaw wprowadzających tarczę antyinflacyjną we wtorek 30 listopada 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP