Zamknij

Morawiecki na Forum w Davos tłumaczy sytuację w Polsce

Olga Papiernik
24.01.2018 14:09
Morawiecki na Forum w Davos tłumaczy sytuację w Polsce
fot. Agencja Gazeta

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z agencją Bloomberga w środę w szwajcarskim Davos oświadczył, że na drodze dialogu przedstawiciele polskich władz tłumaczą europejskim partnerom znaczenie reform w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- W dialogu tłumaczymy naszym europejskim partnerom, dlaczego tak ważne są reformy - w regionie - powiedział premier.

Jak wyjaśniał, - sytuacja w Polsce po transformacji jest zupełnie odmienna niż w innych państwach Europy, bo po II wojnie światowej zostaliśmy za żelazną kurtyną i musimy zmienić nasz system sądownictwa czy gospodarczy dużo bardziej niż Europa Zachodnia.

Uczestniczący w Davos w Światowym Forum Ekonomicznym Morawiecki powiedział, że konflikt z UE wynika - z nieporozumień i braku dialogu; dodał, że zostanie rozwiązany właśnie dzięki - wyjaśnieniom, dyskusji i dialogowi, który - jak podkreślił - rozpoczął już z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Premier Morawiecki zauważył, że dzięki proponowanym przez jego rząd reformom polski - system sądownictwa będzie bardziej obiektywny, bardziej skuteczny i bardziej przejrzysty. Zrobimy, co w naszej mocy, by przekonać - do tego partnerów z UE - podkreślił.

Premier Morawiecki o strefie euro

Zobacz także

W kontekście ewentualnego wejścia Polski do strefy euro Morawiecki skonstatował, że - nie jest przekonany, iż problemy euro już się skończyły. Dodał, że - nie ma jeszcze konwergencji między Polską a krajami strefy euro. Ocenił też, że aby poparł wejście Polski do strefy euro, konieczne są - kolejne lata silnego wzrostu gospodarczego -, to, by  - Polska osiągnęła średni rozporządzalny dochód w wysokości 82-90 proc. (dochodów) bogatszych państw, jak Niemcy czy Holandia, a także - konwergencja systemów gospodarczych - czy większa - swoboda świadczenia usług, (...) która jest niezwykle ważna dla wzrostu konkurencyjności w całej Unii Europejskiej i która zbuduje konwergencję między Polską a resztą UE.

O energii, dostawach gazu i współpracy z USA

Morawiecki wspomniał także o rozmowie, którą w środę odbył z amerykańskim ministrem ds. energii Rickiem Perrym na temat dywersyfikacji dostaw gazu do Europy. - Rozmawialiśmy o prawdziwej dywersyfikacji dostaw gazu do Europy, bo dwie formy dostaw gazu od Gazpromu z Rosji to nie jest dywersyfikacja - powiedział premier. - Chcemy więc konkurencyjności, a nie chcemy monopolu.

Zobacz także

Morawiecki podkreślił, że Polska dąży do tego m.in. poprzez ewentualny import tego surowca z Norwegii przez planowane połączenie Baltic Pipe. Przypomniał o wybudowaniu w Polsce terminalu gazu skroplonego LNG, który ma służyć demonopolizacji rynku.

Jednocześnie zaznaczył, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest - nadzwyczaj dobra. Zdaniem Morawieckiego jeszcze 12 miesięcy temu instytucje finansowe przewidywały wzrost gospodarczy na poziomie 2 proc., a - jak mówił - dziś wiemy, że mamy 5-procentowy wzrost, a na ten (2018) rok przewiduje się wzrost na poziomie 3,8 proc. PKB, a to bardzo ostrożna prognoza. Dług publiczny spada, a deficyt budżetowy za rok 2017 prognozowany na ok. 3 proc. PKB prawdopodobnie wyniesie 2 proc. lub mniej - mówił szef polskiego rządu.

Zobacz także

Zapytany o planowane na piątek przemówienie w Davos prezydenta USA Donalda Trumpa, podkreślił, że - całkowicie podpisuje się - pod jego postulatami dotyczącymi wolnego i sprawiedliwego handlu. Wspomniał w tym kontekście o dużym deficycie w relacjach handlowych z Chinami. - Wiele państw nie może uzyskać dostępu do dóbr i usług w Chinach, podczas gdy my jesteśmy całkowicie otwarci na chińskie dobra i usługi. Musimy więc to zmienić - mówił premier Morawiecki.

PAP/OP