Zamknij

Morawiecki: będziemy sprawdzać uczciwość cen. I marże przedsiębiorstw

30.11.2021 16:37
analiza rachunków i wydatków
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej i obniżenie podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, prąd elektryczny, gaz ziemny i ciepło sieciowe ma przynieść obniżkę cen. Matusz Morawiecki zapowiedział informowanie o tym obywateli i sprawdzanie uczciwości wyznaczanych przez dostawców cen oraz wysokości marż.

Inflacja cały czas przyspiesza: wzrost cen w listopadzie 2021 wyniósł rok do roku 7,7 procent. To znacznie więcej, niż spodziewał się rząd oraz ekonomiści. Premier Matusz Morawiecki przyznał, że spadku tempa inflacji należy spodziewać się dopiero na wiosnę 2022 roku, nie wykluczył także, że wzrost może być kontynuowany także w maju i czerwcu 2022.

Sposobem na obniżenie dynamiki wzrostu cen ma być tarcza antyinflacyjna, która na pierwszy kwartał 2022 roku ma obniżyć stawki VAT na prąd elektryczny, gaz ziemny oraz ciepło sieciowe, a także zredukować nakładaną na te kategorii akcyzę. Może to jednak nie wystarczyć do zrekompensowania wzrostu cen:  rząd niechcący zdradził, jak wysokie będą podwyżki opłat za prąd. Premier Morawiecki zapowiedział, że odpowiednie instytucje będą sprawdzać, czy nie dochodzi do zawyżania cen przez narzucanie zbyt wysokiej marży.

Rząd sprawdzi uczciwość cen i marż. Żeby walczyć z wysoką inflacją

W ramach tarczy antyinflacyjnej na 3 miesiące obniżony zostanie VAT na energię elektryczną, gaz ciemny oraz ciepło – w pierwszym przypadku z 23 procent do 5 procent, w dwóch pozostałych z 23 procent do 8 procent.

Obniżona ma zostać także akcyza, a w przypadku paliw obowiązywać będzie jeszcze między innymi zwolnienie z podatku handlowego. Ma to obniżyć cenę benzyny i oleju napędowego o 20-30 groszy na litrze.

W przypadku prądu elektrycznego i gazu obniżki podatków mogą nie zrekompensować wzrostu cen, szczególnie że niższe stawki mają obowiązywać tylko przez kwartał. Mateusz Morawiecki stwierdził jednak, że rząd będzie informował Polaków o tym, że dzięki obniżkom obciążeń fiskalnych ceny powinny spaść i zasugerował, że jeśli tak się nie stanie, to powodem mogą być zbyt wysokie marże przedsiębiorców.

Chcę też powiedzieć jasno. Szanowni państwo, obniżki cen energii, obniżki cen paliw, obniżki cen gazu czy obniżki cen ciepła sieciowego muszą trafiać bezpośrednio do obywateli, do Polaków. One nie mogą służyć przedsiębiorcom ciepłowniczym, paliwowym czy energetycznym do podnoszenia cen. Drodzy przedsiębiorcy, apeluję do was o rzetelne podejście do kształtowania marż. Podjęliśmy decyzję, żeby poinformować obywateli o działaniach mających obniżyć ceny. Drodzy przedsiębiorcy, nie wykorzystujcie tej sytuacji do podwyższenia własnych marż. Po to obniżamy te podatki, żeby trafiły on do kieszeni obywateli. Będziemy to sprawdzać przez nasze instytucje antymonopolowe, poprzez odpowiednie instytucje rynkowe, które mają za zadanie sprawdzać uczciwość funkcjonowania poszczególnych aktorów życia gospodarczego.

Mateusz Morawiecki

Z wyliczeń „Faktu” wynika, że obniżki podatków i akcyzy nie zrekompensują nawet połowy wzrostu cen za prąd elektryczny, rachunki do zapłacenia będą w 2022 roku wyższe średnio o około 140 zł.

W ciągu roku ceny paliw wzrosły o 36,6 procent. Po wdrożeniu pakietu antyinflacyjnego koszt za litr rzeczywiście powinien spaść, ale nie do poziomu sprzed szalejącej inflacji. Spodziewać się też trzeba skokowego wzrostu cen po przywróceniu podatku VAT i akcyzy do wyższych stawek.

RadioZET.pl