Zamknij

Morawiecki: Polska staje się "potęgą" produkcji rolno-spożywczej

Olga Papiernik
12.01.2018 12:18
Morawiecki: Polska staje się "potęgą" produkcji rolno-spożywczej
fot. East News

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek we wsi Rębiszewo Studzianki (Podlaskie) z rolnikami - dostawcami mleka. Mówił m.in., że Polska staje się - potęgą -  produkcji rolno-spożywczej. Zapewniał, iż branża może być dochodowa i jest dla niego - absolutnie kluczowa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Spotkanie zorganizowano w nowoczesnym gospodarstwie Emilii i Grzegorza Kuleszów. Prowadzą oni hodowlę krów; mają ok. 160 zwierząt, w tym 78 krów mlecznych. Mleko dostarczają do zakładu spółdzielni mleczarskiej Mlekovita.

- Rolnicy, tak się mówi często, to sól ziemi (...). Ja bym chciał tę sól osłodzić troszeczkę - wyższymi zyskami, lepszymi marżami, żebyście po prostu jak najlepiej mogli sprzedawać swoje produkty po całym świecie - mówił do rolników w Rębiszewie Studziankach premier Morawiecki.

W jego ocenie, Polska  - staje się taką potęgą produkcji rolno-spożywczej. Zapewniał, że obok rozwijania wysokich technologii czy branży elektronicznej, przemysł, produkcja rolno-spożywcza jest dla niego również - absolutnie kluczowa.

- I ona może również być bardzo dochodowa. To jest coś, w co bardzo głęboko wierzę, że tak właśnie zrobimy - powiedział szef rządu.

Przytaczał dane, według których Polska ma obecnie 4. miejsce na świecie w produkcji mleka. - W niektórych produktach jesteśmy już na podium, ale życzę państwu, żeby tak jak Kamil Stoch postawił wysoko poprzeczkę, żebyśmy my też wskoczyli na podium w mleku, w innych produktach. Wierzę, że to jest absolutnie możliwe - dodał premier Morawiecki.

Zapewniał też, że będzie kładł nacisk na - mądre zabieganie o interesy polskich rolników, polskiej ziemi, w całej Unii Europejskiej.

W spotkaniu wziął też udział m.in. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, którego Morawiecki chwalił za działania na rzecz polskiej wsi.

Po obejrzeniu obory w gospodarstwie państwa Kuleszów premier przyznał, że dzieciństwo spędzał na wsi i - jak to ujął - był - wprawny - w umiejętności ręcznego dojenia krów.

Po spotkaniu z rolnikami w Rębiszewie Studziankach, premier Morawiecki odwiedzi też w piątek zakład Mlekovity w Wysokiem Mazowieckiem.

PAP/Izabela Próchnicka, Robert Fiłończuk/OP