Zamknij

Morawiecki: Obniżamy ceny gazu, energii elektrycznej i wysokość VAT

14.12.2021 14:08
Morawiecki: Obniżamy ceny gazu, energii elektrycznej i wysokość VAT
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EastNews

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek (14 grudnia 2021) podczas konferencji prasowej obniżkę cen gazu i energii elektrycznej. Sprawdzamy, co dla portfeli Polaków oznaczają zapowiadane zmiany.

Tarcza antyinflacyjna ma być zdaniem rządzących wsparciem dla Polaków w walce z drożyzną. Inflacja rośnie w tak szybkim tempie, że „miska ryżu nabiera nowego znaczenia” - powiedziała ekonomistka Alicja Defratyka w podcaście „Biznes. Między wierszami” podczas rozmowy z Katarzyną Witwicką.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki mówi o „parasolu antyinflacyjnym” i zapowiada podczas wtorkowej (14 grudnia 2021) konferencji obniżki rachunków za prąd czy gaz.

Premier Mateusz Morawiecki: Znosimy akcyzę na energię elektryczną i obniżamy VAT

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował spadek cen usług, o których pisaliśmy już w ramach projektu ustawy, która przewiduje tymczasowe obniżenie stawek VAT na energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe.

- Obniżamy VAT na gaz z 23 proc. na 8 proc. w pierwszych trzech miesiącach przyszłego roku. Znosimy akcyzę i obniżamy stawkę VAT na energię elektryczną - powiedział premier.

Szef rządu zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna będzie rozwijana wraz z kolejnymi potrzebami. Mateusz Morawiecki wspominał, że rząd przystąpił do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej: Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen.

Główne założenia tarczy antyinflacyjnej to:

  • Obniżenie stawki VAT na gaz ziemny
  • Zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną
  • Obniżka VAT na ciepło
  • Obniżenie ceny paliwa przez zmniejszenie akcyzy oraz obniżenie opłaty emisyjnej do 0 do końca maja 2022 r.
  • Wdrożenie dodatku osłonowego
  • Dopłaty dla gospodarstw domowych

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że w ramach tarczy antyinflacyjnej chce obniżyć stawkę VAT na paliwo do 8 procent. Pismo w tej sprawie zostanie wysłane do Komisji Europejskiej.

RadioZET.pl