Zamknij

Morawiecki: Jesteśmy na dobrej drodze, aby mieć do 2020 roku 15 proc. energii z OZE

Olga Papiernik
22.02.2018 14:00
Premier Mateusz Morawiecki
fot. PAP Foto

- Jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2020 roku zrealizować uzgodniony z Unią Europejską cel 15 procent energii z odnawialnych źródeł - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Pytany o inwestycje w OZE szef rządu podkreślał, że - bardzo bogate kraje, które po II wojnie światowej mogły budować normalny system gospodarczy, zainwestowały już 10-15 lat temu w odnawialne źródła energii. Te inwestycje, dodał, były dotowane "wielkościami astronomicznymi.

Z kolei Polska, która po II wojnie światowej była w zupełnie innym położeniu gospodarczym, - zbudowała swoją energetykę w oparciu o węgiel. Dzisiaj staramy się ją w sposób ekonomiczny i efektywny energetycznie transformować - zaznaczył.

Natomiast odnawialne źródła energii, podkreślał Morawiecki, są jednym z kierunków, - które bardzo intensywnie rozwijamy.

- Mamy aspiracje, aby ten cel, który został uzgodniony z Unia Europejska, czyli 15 procent naszej energii do roku 2020, został wykonany. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby go wykonać - oświadczył premier.

Walka o czyste powietrze, walka ze smogiem

- Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu - powiedział szef rządu podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej walce ze smogiem w KPRM.

Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste - powiedział premier. Zdaniem Prezesa Rady Ministrów, nie ma nic ważniejszego od ciepłego domu czy czystego powietrza, z którego każdy mógłby korzystać.

- Czystego powietrza w Polsce zaczęło brakować nie niedawno, a właściwie 20-30 lat temu, a nawet wcześniej. Przez lata zaniedbań te czyste powietrze w wielu sytuacjach było towarem deficytowym - stwierdził Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że dom nieocieplony zużywa dwa razy więcej węgla do ogrzania niż dom ocieplony. Premier podkreślił, że - walka o czyste powietrze w Polsce jest dla mnie jednym z priorytetów rządu, dlatego dzisiaj w krótkim czasie przedstawiamy program termomodernizacji, który ma na celu doprowadzenie do tego, aby powietrze było czyste.

Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim alarmom smogowym i organizacjom pozarządowym za wieloletnie i wytrwałe działanie z nadzieją, że kiedyś ktoś się zajmie tym problemem.

- Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze - dodał premier.

PAP/Piotr Śmiłowicz/OP