Zamknij

Morawiecki: Chcemy być rządem modernizacji dla polskiego społeczeństwa

Olga Papiernik
09.01.2018 13:00
Morawiecki: Chcemy być rządem modernizacji dla polskiego społeczeństwa
fot. PAP Foto

Po przeprowadzeniu rekonstrukcji swojego rządu, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że jego gabinet chce być rządem wielkiej modernizacji Polski, ale modernizacji dla polskich rodzin, dla polskiego społeczeństwa. Premier podkreślił też, że jego rząd będzie stronił od skrajności zarówno socjalistycznych, jak i neoliberalnych.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- W szczególnym czasie roku stulecia odzyskania niepodległości, kiedy wchodzimy w ten rok, czuję, że jest to dla nas ogromne zobowiązanie, żebyśmy byli rządem wielkiej modernizacji Polski, ale modernizacji dla ludzi, dla polskich rodzin, dla polskiego społeczeństwa i dla siły państwa polskiego. Polska demokracja musi być demokracją z sercem, demokracją, która służy ludziom - powiedział Morawiecki podczas uroczystości powołania nowych ministrów w Pałacu Prezydenckim.

Jest dla nas sprawą najwyższej wagi, byśmy budowali Polskę silną i bezpieczną - na granicach zewnętrznych, wewnątrz kraju i bezpieczną finansowo. Nie jesteśmy i nie chcemy być rządem dogmatycznym, doktrynalnym - ani rządem jednych skrajności: socjalizmów, ani drugich: neoliberalizmów. Chcemy byś rządem, który łączy właśnie gospodarkę ze społeczeństwem, ale też wymiar europejski z wymiarem naszym, polskim, lokalnym - dodał premier.

W ramach rekonstrukcji Rady Ministrów nowym ministrem finansów została Teresa Czerwińska (dotychczasowa wiceminister w tym resorcie), ministrem przedsiębiorczości i technologii została Jadwiga Emilewicz, zaś ministrem inwestycji i rozwoju został Jerzy Kwieciński. Z rządu odeszli m.in. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, których zastąpili odpowiednio: Jacek Czaputowicz i Mariusz Błaszczak.

Nowi ministrowie otrzymali dziś powołanie na swoje stanowiska od prezydenta Andrzeja Dudy.

Dotychczasowy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk stanął na czele nowego resortu - Ministerstwa Infrastruktury.

Kolejni odwołani ministrowie to: minister cyfryzacji Anna Streżyńska, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł - zastąpił go Łukasz Szumowski; minister środowiska Jan Szyszko - zastąpił go Henryk Kowalczyk; minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak - zastąpił go Joachim Brudziński.

"Teresa Czerwińska jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie finanse (od 2011 r.). Od czerwca 2017 r. pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie m.in. odpowiadała za przygotowanie i wykonanie budżetu państwa oraz obsługę środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej" - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Dzisiaj ok. godz. 13.30 odbędzie się powitanie nowego składu Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie odbędzie się pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie.

ISBnews/OP