Zamknij

Moody's: podwyższyła szacunek PKB Polski na 2018 r. do 4,3 proc. z 3,5 proc.

Olga Papiernik
28.03.2018 13:32
Moody's: podwyższyła szacunek PKB Polski na 2018 r. do 4,3 proc. z 3,5 proc.

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła szacunek PKB Polski na 2018 r. do 4,3 proc. z 3,5 proc. (ostatnie prognozy z września) - wynika z raportu agencji z 27 marca. Szacunki dla deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego w tym roku zrewidowano w dół do 1,8 proc. PKB i 51,6 proc PKB.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Agencja przedstawiła również pierwsze prognozy wskaźników na 2019 r.

Prognozy PKB "opierają się na założeniu, że nie dojdzie do eskalacji konfliktu z UE" - napisano w raporcie.

Agencja powtórzyła opinię ze stycznia, iż "reforma sądownictwa sprowadza ryzyko osłabienia niezależności systemu sądownictwa, osłabienia mechanizmów kontroli i równowagi oraz praworządności, co może potencjalnie wpłynąć na naszą ocenę siły instytucjonalnej (Polski - PAP)".

W piątek Moody's nie dokonał aktualizacji ratingu Polski, co oznacza, iż rating pozostał na poziomie "A2" z perspektywą stabilną.

Spośród trzech największych agencji ratingowych, Moody's ocenia wiarygodność kredytową Polski najwyżej. Rating Polski wg Fitch to "A-" (jeden poziom niżej niż Moody's), a wg S&P "BBB+" (dwa poziomy w dół względem Moody's). Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Najbliższy przegląd ratingu Polski na 13 kwietnia zaplanowała S&P.

Kurtek: Moody's trafnie podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce

- Należy się zgodzić z rewizją w górę prognoz wzrostu PKB w Polsce i obniżenia deficytu finansów publicznych agencji Moody's - powiedziała PAP główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Dodała, że w przyszłości wzrost PKB może być jeszcze większy, ale deficyt może wzrosnąć.

Agencja ratingowa Moody’s podwyższyła w raporcie z 27 marca br. szacunek PKB Polski na 2018 r. do 4,3 proc. z 3,5 proc. (ostatnie prognozy z września) - wynika z raportu agencji z 27 marca. Szacunki dla deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego w tym roku zrewidowano w dół do 1,8 proc. PKB i 51,6 proc PKB.

Monika Kurtek zwraca uwagę w rozmowie z PAP, że prognozy Moody's wpisują się w ogólną ostatnio tendencję. - Większość instytucji międzynarodowych oraz ośrodków analitycznych w kraju rewiduje dla Polski prognozy, zwłaszcza jeśli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego, więc rewizja agencji Moody's nie jest zaskoczeniem - zaznaczyła.

- Niespodzianką może być najwyżej to, jak bardzo zrewidowano, bo dynamika na poziomie 4,3 proc. wzrostu PKB jest jedną z najwyższych, jeśli chodzi o instytucje zagraniczne - dodała.

Jej zdaniem jednak prognoza wzrostu PKB - w przyszłości może być jeszcze zrewidowana w górę, bo wszystko wskazuje na to, że w pierwszym kwartale br. wzrost gospodarczy mamy nadal w okolicach 5 proc. Stąd - w opinii ekonomistki - dynamika PKB w całym roku 2018 może być analogiczna do zeszłorocznej i wynieść 4,5-4,6 proc.

- Co do szacunku agencji Moody's dotyczącego deficytu sektora finansów publicznych, rewizja w dół też jest uzasadniona, choć w tym przypadku akurat może być w przyszłości rewidowana w górę, w kierunku wyższego deficytu - powiedziała Monika Kurtek.

- Trzeba pamiętać, że rok 2018 to będzie pierwszy pełny rok obowiązywania obniżonego wieku emerytalnego, więc wydatki z tego tytułu będą duże - mówiła.

Jednocześnie, zwraca uwagę, że w tym roku nie będzie już ubiegłorocznej wpłaty z zysku NBP, wyższy może być też deficyt samorządów, jeśli będą dużo inwestowały. Na rzecz obniżenia deficytu mogą zaś działać mniejsze wydatki na FUS, bo jest dobra sytuacja na rynku pracy.

- Na ten moment należy się jednak zgodzić z prognozami agencji Moody's - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego.

PAP/PAP Biznes/Piotr Śmiłowicz/OP