Zamknij

Moody's chwali polskie zielone obligacje

Olga Papiernik
04.06.2018 17:56
okulary wykres dlugopis
fot. east news

Agencja ratingowa Moody's oceniła zielone obligacje (green bonds), z których są finansowane projekty związane z ochroną środowiska. Polskie obligacje otrzymały ocenę GB2, czyli drugą najwyższą możliwą ocenę dla zielonych obligacji.

1 czerwca 2018 r. agencja ratingowa Moody's oceniła na poziomie GB2, tj. bardzo dobrym, zielone obligacje wyemitowane przez Ministerstwo Finansów w grudniu 2016 r. oraz w lutym 2018 r. GB2 to druga najwyższa ocena możliwa do uzyskania w metodologii stosowanej przez Moody's specjalnie do oceny zielonych obligacji.

- Bardzo nas cieszy decyzja agencji Moody's o przyznaniu wysokiej oceny dla zielonych obligacji wyemitowanych przez Polskę. Jest ona potwierdzeniem, że nie tylko inwestorzy, ale także agencje ratingowe pozytywnie oceniają nasze pionierskie działania na rynku zielonych obligacji. To oczywiście motywuje nas do dalszych prac. Dlatego podtrzymujemy nasze wcześniejsze zapowiedzi o kolejnych emisjach - mniej więcej raz do roku. Liczymy, że sukces jaki odniosły nasze obligacje na arenie międzynarodowej zachęci także innych emitentów z Polski i przyczyni się do rozwoju rynku zielonych obligacji w naszym kraju -  mówi wiceminister finansów Piotr Nowak.

W 2016 r. Polska jako pierwszy kraj na świecie wyemitowała zielone obligacje o wartości 750 mln euro i w lutym 2018 r. o wartości 3,25 mld euro.

Jak przypomina resort, obejmują one finansowanie i refinansowanie projektów zgodnych z wymogami określonymi w Green Bond Framework, opracowanym przez Ministerstwo Finansów na podstawie międzynarodowych standardów ICMA Green Bond Principles.

ISBnews/PAP/OP