Zamknij

„Wiedźmin” doczekał się własnej monety. Cena? Nawet 14 tysięcy złotych

12.11.2019 14:42
Monety z wiedźmina. Ile kosztują?
fot. Shutterstock/Daniel Krason (ilustracyjne)

„Wiedźmin” doczekał się swojego filmu, gry, serialu, a także… własnej monety. Nie każdy będzie mógł jednak pozwolić sobie na zakup takiej monety. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Monety nie trafią do wszystkich fanów „Wiedźmina” nie tylko dlatego, że ich liczba jest ograniczona. Cena monet wyemitowanych przez Mennicę Gdańską także może zawęzić grono potencjalnych ich nabywców.

Mennica Gdańska we współpracy z Andrzejem Sapkowskim przygotowała pierwszą monetę inspirowaną cyklem „Wiedźmin”. Moneta z wizerunkiem walczącego Geralta o nominale 5 dolarów zostanie wyemitowana w nakładzie dwóch tysięcy sztuk, lecz tylko 700 trafi na rynek kolekcjonerski.

Zobacz także

Ile kosztuje taka moneta? Mennica informuje o promocji, tylko do końca stycznia 2020 można ją kupić za 1399 złotych. Po tym terminie cena monety skoczy do 1600 złotych.

W sprzedaży jest też moneta za prawie 14 tysięcy złotych. Droższa wersja monety przedstawia kluczową dla całej sagi scenę z książki „Ostatnie Życzenie”, kiedy to Jeż chciał wziąć za żonę Pavettę, córkę królowej Cintry. Jej matka, Calanthe, nie chciała wyrazić na to zgody. Rewers zdobi wysoki relief ukazujący każdy szczegół projektu, a także agat, imitujący okno zamku – informuje Mennica Gdańska.

Zobacz także

Moneta ta wykonana jest z czystego srebra, jej nakład to 200 sztuk na cały świat, a tylko 100 sztuk trafi na rynek kolekcjonerski. 

Wiedźmin to postać stworzona przez polskiego pisarza fantasy – Andrzeja Sapkowskiego. Głównym bohaterem cyklu jest wiedźmin Geralt z Rivii. Każda moneta z serii poświęcona będzie jednej z książek Sagi o Wiedźminie.

RadioZET.pl/Mennica Gdańska