Zamknij

Monety kolekcjonerskie dla uczczenia katastrofy smoleńskiej

27.03.2020 13:06
Monety kolekcjonerskie NBP dla uczczenia katastrofy smoleńskiej
fot. NBP

Narodowy Bank Polski (NBP) poinformował o emisji dwóch monet kolekcjonerskich dla uczczenia 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Ile trzeba za nie zapłacić?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

10 kwietnia minie dziesiąta rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób - w tym para prezydencka Maria i Lech Kaczyńscy. 

Zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem, bank centralny pod koniec marca wyemitował dwie monety kolekcjonerskie dla uczczenia wydarzeń z 2010 roku.

Zobacz także

Monety smoleńskie z NBP

Na rewersie monety srebrnej o nominale 10 zł znajduje się personifikacja Polski. To postać kobiety obejmującej odkształcony znak Sił Powietrznych RP, tworzący w centralnej części znak krzyża. U góry umieszczone zostały imiona i nazwiska osób, które zginęły w katastrofie samolotu w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

Z kolei rewers monety złotej o nominale 100 zł przedstawia wizerunek pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich oraz odwzorowanie ich podpisów.

Na awersie obu monet umieszczono fragment Katedry na Wawelu oraz napis „Corpora Dormivnt · Vigilant Animae” („Ciała Śpią · Dusze Czuwają”), pochodzący z baldachimu nad wyjściem z grobów królewskich na Wawelu. W tle znajduje się wizerunek Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Banknot z Lechem Kaczyńskim? Posłowie PiS są "za"

Zgodnie z informacją NBP, okolicznościowe monety miały trafić do obiegu w czwartek 26 marca 2020 roku. 

Jednak w związku z wprowadzonym stanem epidemii  od dnia 23 marca do odwołania Narodowy Bank Polski wstrzymał  sprzedaż wartości kolekcjonerskich na rzecz klientów indywidualnych i instytucjonalnych oraz operacje zamiany i wymiany banknotów i monet na rzecz posiadaczy rachunków i klientów w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Na dotychczasowych zasadach (bez opcji odbioru osobistego) można zamawiać kolekcjonerskie monety i banknoty w sklepie Kolekcjoner NBP. 

Monety wydane dla uczczenia 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej są dostępne w serwisach aukcyjnych. Srebrną 10-złotową monetę można kupić za około 250-300 zł za sztukę, a złotą o nominale 100 zł to wydatek ok. 3000 zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl