Zamknij

Beczka plus zyskuje na popularności. Tysiąc wniosków jednego dnia

02.07.2020 16:49
Moja woda. Warunki dofinansowania do instalacji do łapania deszczówki
fot. Anton_dios/shutterstock (ilustracyjne)

1 lipca ruszył program Moja woda potocznie zwany też „beczką plus”. Chodzi dofinansowanie do zakupu instalacji służącej wyłapywaniu deszczówki. Tylko jednego dnia zgłosiło się ponad tysiąc osób.

Beczka plus, czyli program Moja woda to nowy program Prawa i Sprawiedliwości, który ruszył 1 lipca 2020 roku. Jego celem jest oszczędzanie wody dzięki zwiększeniu jej retencji w gospodarstwach domowych.

Instalacje służące do wyłapywania wody mają pomóc w jej oszczędzaniu i wykorzystywaniu deszczówki. Do wzięcia jest nawet 5 tysięcy złotych na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji służących do „łapania” wody. Chodzi o przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, instalacje rozsączające, zbiorniki retencyjne i elementy do nawadniania.

Ponad tysiąc wniosków w programie Moja woda

Aleksander Brzózka, rzecznik resortu klimatu poinformował, że tylko jednego dnia – 1 lipca – do urzędów wpłynęło prawie 1100 wniosków o dofinansowanie.

Jak poinformował rzecznik, w pierwszym dniu obowiązywania programu złożono 1083 wnioski - najwięcej w Katowicach - 189. Drugie miejsce zajął Kraków ze 160 wnioskami, a trzecie Warszawa, gdzie złożono 134 wnioski.

Resort klimatu tłumaczy, że wsparcie w programie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości. Refundowany będzie: zakup przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej; kupno podziemnych lub nadziemnych zbiorników retencyjnych podziemny lub nadziemny; instalacji rozsączajacych oraz elementów do nawadniania. Dofinansowanie przysługiwać będzie też w przypadku budowy oczka wodnego.

Zobacz także

Ministerstwo doprecyzowało, że pieniądze z programu będą przysługiwały dla nadziemnych otwartych zbiorników retencyjnych od dwóch tysięcy litrów pojemności (powyżej 2 m sześc.) W przypadku nadziemnych zamkniętych będzie to powyżej 1 tys. litrów, a tych podziemnych od 2 tys. litrów.

Jak uzyskać dofinansowanie? 

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 1 lipca prowadzą nabór wniosków. Ze wsparcia skorzystać mogą osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z Programu Moja Woda. Resort pokryje 80 procent kosztów takiej instalacji. Maksymalna kwota refundacji to 5 tysięcy złotych.

RadioZET.pl/PAP