Zamknij

5000 plus. Kurtyka: tysiące wniosków w ramach programu Moja woda

10.07.2020 11:26
Moja woda. Dofinansowanie instalacji do łapania deszczówki. WNIOSKI
fot. Dushenina/shutterstock (ilustracyjne)

Program Moja woda, potocznie nazywany Beczką plus, ruszył 1 lipca 2020 roku. Minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że w ciągu tygodnia do urzędów wpłynęło ponad 6 tysięcy wniosków.

Oczko plus, czyli program Moja woda, to nowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości, którego realizacja ma służyć oszczędzaniu wody. Do wzięcia jest nawet 5 tysięcy złotych na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji służących do „łapania” wody. 

Jak poinformował minister klimatu Michał Kurtyka, w ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania programu Moja woda, beneficjenci zawnioskowali o blisko 30 procent środków z puli wynoszącej 100 mln zł.

5000 plus. Do urzędów trafiło 6 tysięcy wniosków o dofinansowanie

- Od startu naboru wniosków, czyli od 1 lipca, do tej pory złożono ponad 6 tysięcy wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną wartość 27 mln zł. Tak duże zainteresowanie Polaków programem to dowód na to, że dostrzegają oni korzyści, jakie niesie za sobą magazynowanie deszczówki - przekazał PAP minister klimatu Michał Kurtyka.

Zobacz także

Dodał, że w ramach programu rząd dofinansuje przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Ministerstwo przekazało, że program cieszy się największym zainteresowaniem na Śląsku, gdzie złożono 842 wnioski.

Moja woda. Na czym polega nowy Program PiS?

Celem nowego programu jest „łapanie” i wykorzystanie deszczówki, dzięki czemu nie będzie ona trafiała bezpośrednio do kanalizacji czy rowów odwadniających.

Zobacz także

Resort klimatu tłumaczy, że wsparcie w programie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości. Refundowany będzie: zakup przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej; kupno podziemnych lub nadziemnych zbiorników retencyjnych podziemny lub nadziemny; instalacji rozsączajacych oraz elementów do nawadniania. Dofinansowanie przysługiwać będzie też w przypadku budowy oczka wodnego.

Zobacz także

Ministerstwo doprecyzowało, że pieniądze z programu będą przysługiwały dla nadziemnych otwartych zbiorników retencyjnych od dwóch tysięcy litrów pojemności (powyżej 2 m sześc.) W przypadku nadziemnych zamkniętych będzie to powyżej 1 tys. litrów, a tych podziemnych od 2 tys. litrów.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 1 lipca prowadzą nabór wniosków. Ze wsparcia skorzystać mogą osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z Programu Moja Woda.

Resort pokryje 80 procent kosztów takiej instalacji. Maksymalna kwota refundacji to 5 tysięcy złotych.

RadioZET.pl/PAP