Zamknij

Oczko wodne plus. Rusza nabór wniosków

23.06.2020 07:56
Moja Woda. Wniosek. Nabór do programu oczko wodne plus
fot. eurobanks/Shutterstock (ilustracyjne)

Rozpoczyna się nabór wniosków na dotacje z programu Moja Woda, potocznie nazywanego oczko wodne plus. W sumie będzie można otrzymać do 5 tys. zł dofinansowania. Kto może liczyć na te pieniądze?

Oczko wodne plus ma spopularyzować instalację przydomowych instalacji zatrzymujących wodę. Na początku czerwca program Moja Woda zachwalał prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Sulejówku.

- Chciałbym, żeby przy każdym domu takie oczko wodne było. Nie tylko domu jednorodzinnym, ale także domach wielorodzinnych, żeby jak najwięcej tych małych zbiorników wodnych powstawało" - mówił Duda, który walczy o reelekcję.

Oczko wodne plus. Wnioski

Szczegóły na temat dofinansowania w ramach programu Moja Woda przekazał minister klimatu Michał Kurtyka w poniedziałek podczas Szczytu Klimatycznego Togetair w Warszawie.

Zobacz także

- Nabór wniosków w programie Moja Woda rozpocznie się 1 lipca - poinformował Kurtyka. Program zakłada dofinansowanie do 5 tys. zł przydomowych instalacji, zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe.

Od pierwszego lipca będzie można aplikować w ramach programu Moja Woda. Program ten to 20 tys. małych przydomowych zbiorników retencyjnych po to, żebyśmy, mówiąc językiem fachowców, zamykali pętlę wodną na najniższym poziomie, czyli zbierali deszczówkę i wykorzystywali ją do podlewania ogrodów i odciążyli sieci wodociągowe, odciążyli oczyszczalnie ścieków i kanalizację

Michał Kurtyka

Niezbędne dokumenty można składać od 1 lipca 2020 roku w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). To kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zainwestują 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce.

Kurtyka powiedział, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat konwencjonalny system energetyczny będzie stopniowo tracił na znaczeniu na rzecz systemu zeroemisyjnego.

Chcemy aby ta transformacja była płynna, a żeby tak było, potrzeba kapitału, potrzeba utrzymania konkurencyjności przemysłu, bo to są miejsca pracy i potrzeba akceptowalności społecznej

Michał Kurtyka

Dodał, że pierwszy dzień Szczytu Klimatycznego Togetair jest "w pewnym sensie symboliczny", gdyż w polskim systemie elektroenergetycznym, na ponad 40 tysięcy megawatów zainstalowanej mocy, już 10 tysięcy megawatów zainstalowanej mocy to odnawialne źródła energii.

Zobacz także

- Jeden na cztery megawaty zainstalowanej mocy w Polsce, to źródła odnawialne takie jak biomasa, woda, wiatr czy fotowoltaika - powiedział szef resortu klimatu.

Dodał, że przechodzenie w kierunku odnawialnych źródeł energii, to rewolucja technologiczna, to nowe miejsca pracy i inwestycje.

Jako Ministerstwo Klimatu podjęliśmy wyzwanie w zakresie zaproponowania polskim samorządom, rodzinom, przedsiębiorstwom zakrojonego na szeroką skalę planu zielonych inwestycji, który mobilizuje prawie 8 miliardów złotych, (...) które będą do wydania jeszcze w tym roku, po to żeby zmieniać nasze powietrze na czystsze, na lepsze. Po to żebyśmy mieli lepszą wodę

Michał Kurtyka

Rozpoczęty w poniedziałek Szczyt Klimatyczny Togetair, który został zorganizowany przez Fundację Czyste Powietrze potrwa do 24 czerwca.

RadioZET.pl/PAP