Zamknij

„Mój prąd”. Wnioski o dofinansowanie można składać przez internet

22.10.2019 09:54
Mój prąd. Wniosek o dofinansowanie przez internet
fot. Shutterstock/franco lucato (ilustracyjne)

Rząd stawia na odnawialne źródła energii i dofinansuje mikroinstalacje. Resort energii wskazuje, że ich liczba wzrosła także dzięki rządowemu wsparciu. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Od 21 października można już składać wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych w programie „Mój Prąd” także przez internet. Jak zapewnia resort energetyki, celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Mikroinstalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW. 

Art.2 ustawy o OZE

Na czym polega program „Mój prąd”?

Jak wyjaśnia resort energii, dofinansowaniu podlegają instalacje PV o mocy 2-10 kW. Z kasy rządowej można otrzymać zwrot 50 procent kosztów, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie.
Dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone przed dniem 23.07.2019 r., natomiast projekt musi być zakończony przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Zobacz także

Aby uzyskać dofinansowanie takiej inwestycji, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, wsparcie otrzyma osoba fizyczna, która wytwarza na własne potrzeby energię elektryczną. Po drugie, należy zawrzeć umowę regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

„Mój prąd”. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje na możliwość przesyłania wniosków drogą elektroniczną. Aby złożyć wniosek online, potrzebny jest jedynie profil zaufany lub e-dowód, a formularz jest dostępny na stronach resortu cyfryzacji. Do takiego wniosku należy także dołączyć elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów, takich jak np. kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury czy zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika.

Zobacz także

Jak zapewnia Marek Zagórki, szef resortu cyfryzacji, złożenie wniosku przez internet zajmuje kilka minut.

Do tej pory do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 3812 wniosków, z czego 3076 zostało pozytywnie rozpatrzonych. Na realizację programu rząd przeznaczy łącznie miliard złotych. Jak szacuje resort, przy dostępnym budżecie i założonym poziomie wsparcia dofinansowanie będzie mogło otrzymać nawet 200 tysięcy wnioskodawców.

Energooszczędne rozwiązania do rozliczenia w PIT
W tym roku pierwszy raz będzie można zaoszczędzić, odliczając koszty przeznaczone na termomodernizację. Chodzi na przykład o instalację fotowoltaiczną czy montaż kolektorów słonecznych. Koszty materiałów budowlanych, instalacji i usług związanych z termomodernizacją odlicza się od podstawy opodatkowania, co w konsekwencji przekłada się na wysokość podatku. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 złotych w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Jak przypomina resort, jest to dodatkowe wsparcie, niezwiązane z programem „Mój prąd”.

Zobacz także

Jak donosi Ministerstwo Energetyki, mikroinstalacje zyskały na popularności. Na koniec 2018 roku odnotowano ponad 54 tysiące takich instalacji. Po trzech kwartałach 2019 roku mamy ich 106 tysięcy.

RadioZET.pl/PAP