Zamknij

Rząd dopłaci do samochodu. Rusza nowy program

06.07.2021 17:54
Rusza Program Mój Elektryk
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

„Mój elektryk” to nowy program, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego. Tłumaczymy, jak uzyskać pieniądze.

„Mój elektryk”. Tak nazywa się nowy program, który ma być „impulsem popytowym do zakupu aut elektrycznych i rozwoju innowacyjnego przemysłu motoryzacyjnego”.

W ramach Polskiego Ładu można będzie nie tylko otrzymać pieniądze na dzieci i kredyt, ale i na samochód elektryczny. Szczegóły w rozmowie z PAP zdradził wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

„Mój elektryk”. Na czym polega nowy program rządu?

Rząd chce promować nową technologię i zachęca do zakupu pojazdów bezemisyjnych. 12 lipca 2021 roku ma ruszyć nowy program Prawa i Sprawiedliwości. „Mój elektryk” zakłada dotacje dla osób fizycznych do zakupu auta elektrycznego w wysokości 18 750 zł.

Na nieco większe pieniądze mogą liczyć kierowcy z Kartą Dużej Rodziny - 27 tys. zł.

Docelowo możliwość otrzymania dotacji będą mieli także przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje. Bez względu na formę finansowania pojazdu (zakup, leasing, najem), warunki wsparcia będą takie same.

Ze wspólnej kasy na ten cel pójdzie pół miliarda złotych, ale jak zaznaczył Ireneusz Zyska, program nie skończy się wraz z wyczerpaniem się środków z puli. Będą kolejne edycje.

Ten program ma być impulsem popytowym do zakupu samochodów elektrycznych, nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale także dla biznesu i jednostek samorządu terytorialnego. Będzie on działał w dwie strony: stymulując rozwój elektromobilności i wspierając w dłuższej perspektywie działania na rzecz czystego powietrza. Będzie też impulsem do rozwoju innowacyjnego przemysłu związanego z motoryzacją 

Ireneusz Zyska

Wiceminister dodał, że dofinansowanie dotyczyć będzie samochodów o maksymalnej wartości 225 tys. zł. Co istotne, limit ten nie dotyczy nabywców z Kartą Dużej Rodziny. Każdy nabywca musi zadeklarować, że w ciągu roku osiągnie określony przebieg. Ten dla samochodów osobowych (M1) wynosi 15 tys. km, a na pojazdy kategorii N1 (dostawcze) powyżej 20 tys. km. W przypadku tych ostatnich dofinansowanie sięga 70 tys. zł.

Nabór wniosków o dofinansowanie składanych przez osoby fizyczne rozpocznie się 12 lipca i będzie prowadzony do wyczerpania środków lub do 30 września 2025 r. Cały proces przyznawania dotacji będzie prowadzony online.

RadioZET.pl/PAP