Zamknij

5000 plus na prąd na nowych zasadach

06.11.2020 10:34
Mój Prąd na nowych zasadach
fot. Andrzej Rostek/shutterstock (ilustracyjne)

Mój prąd, czyli program dofinansowania do małych instalacji fotowoltaicznych, w przyszłym roku obejmie m.in zakup ładowarek samochodowych.

Mój Prąd to program dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych tj. np. panele słoneczne, który działa od połowy ubiegłego roku. Do wzięcia jest 5 tysięcy złotych na domowe inwestycje.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce kontynuować program w 2021 roku, a także rozszerzyć katalog inwestycji, które opłaci rząd.

5000 plus zostaje. Dofinansowanie także ładowarek do aut

Prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski w rozmowie z PAP poinformował, że program Mój Prąd będzie kontynuowany i nieco zmodyfikowany. Dotacja zostanie powiązana m.in. z instalacją ładowarki do samochodu.

Zobacz także

Tegoroczny budżet programu to miliard złotych. Prezes Funduszu porównał 5000 plus do kuli śnieżnej, która z miesiąca na miesiąc coraz szybciej rośnie, tak pod względem zainstalowanej mocy, jak i pieniędzy przeznaczanych na inwestycje.

- Do Funduszu wpływa nawet 1,4 tys. wniosków o dotację dziennie. Z kwartału na kwartał moc zainstalowana w mikroinstalacjach PV rośnie o kilkaset MW. W grudniu 2018 roku było to 500 MW, teraz jest to ok. 2,7 GW. Docelowo ma być to ok. 4 GW. Z kolei uruchomione dotacje pokrywają ok. 20 proc. inwestycji i z zainwestowanego 1 mld zł, generujemy 5 mld zł - wyjaśnił Chorowski.

Zobacz także

Prezes Funduszu dodał, że chce takiej modyfikacji programu Mój Prąd, która umożliwi „konsumpcję energii przy możliwie niskim napięciu”. Jak dodał, kolejna edycja programu ruszy w 2021 roku.

Nowością w tej edycji ma być m.in. powiązanie dotacji do instalacji PV z jednoczesną instalacją ładowarki do samochodu elektrycznego. - Z punktu widzenia sytemu, taki samochód staje się magazynem energii. Dla konsumenta to środek, który pozwala mu się poruszać - zwrócił uwagę prezes.

Mój prąd. Na czym polega program?

Dofinansowaniu podlegają instalacje PV o mocy 2-10 kW. Dofinansowanie w formie dotacji obejmuje do 50 procent kosztów mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Zobacz także

Nie każda inwestycja będzie mogła być dofinansowana. Chodzi o te instalacje, które nie zostały zakończone przed dniem 23.07.2019 roku. Taki projekt musi być zakończony przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Aby uzyskać dofinansowanie takiej inwestycji, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, wsparcie otrzyma osoba fizyczna, która wytwarza na własne potrzeby energię elektryczną. Po drugie, należy zawrzeć umowę regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Wnioski w tegorocznej edycji przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną do 18 grudnia.

RadioZET.pl/PAP