Zamknij

Mniej powodów do obaw dotyczących spłaty kredytów

Olga Papiernik
12.03.2018 12:46
pln
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Międzynarodowe instytucje finansowe zmieniają swoje prognozy dla Polski, dotyczące inflacji i podwyżki stóp procentowych. Kredyty zdrożeją, ale później niż to przewidywano. W drugiej połowie 2019 r., a może nawet jeszcze później.

Ostatnio prognozy swoje zmienił Goldman Sachs. Teraz prognozuje, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 0,25 pkt bazowych w IV kw przyszłego roku. Wcześniej ten bank inwestycyjny oczekiwał rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce w I kw. 2019 r. Goldman Sachs Bank oczekuje teraz, że średnioroczna inflacja w br. wyniesie 2,5 proc. Tylko na krótko przekroczy cel inflacyjny w III kw. 2018 r. Jednak trwale nie znajdzie się powyżej celu do końcówki 2019 r.

- Mamy bardzo mocne komunikaty ze strony NBP, że w tym roku nie będzie podwyżek stóp procentowych i banki inwestycyjne to wreszcie uwzględniły, wywieszając białą flagę - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Kiedy może dojść do podwyżek stóp procentowych? - Najwcześniej w połowie 2019 r., gdy stopy procentowe może podnieść Europejski Bank Centralny - ocenia ekspert z XTB.

MarketNews24/OP