Zamknij

Kryzys uderzył w młodych. Co trzeci bezrobotny jest przed 30-stką

04.08.2020 15:36
Kryzys uderzył w młodych. Co trzeci bezrobotny jest przed 30-stką

Kto najbardziej ucierpiał na kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa? „Rzeczpospolita” pisze o sytuacji najmłodszych pracowników na rynku.

Są młodzi, pracują na śmieciówkach i najłatwiej jest ich zwolnić. „Rzeczpospolita” pisze, że w największym stopniu na koronakryzysie ucierpiały osoby, które nie ukończyły 30. roku życia.

Co trzeci bezrobotny ma mniej niż 30 lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego drugi kwartał tego roku pozbawił pracy aż 40 tysięcy młodych ludzi.

Co trzeci bezrobotny nie skończył nawet 30 lat

„W pandemicznym kryzysie młodzi są zwalniani, bo zwykle pracują na umowy cywilnoprawne. Trudniej im też będzie znaleźć nową pracę” – czytamy w dzienniku.

Zobacz także

„Rzeczpospolita” powołuje się na statystyki GUS, z których wynika, że aż jednak trzecia ogółu bezrobotnych w Polsce to osoby przed trzydziestką. Zdaniem ekspertów, to młodzi ludzie padają ofiarą kryzysów na rynku pracy – łatwiej jest ich zwolnić, gdyż pracują zwykle na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zobacz także

Co więcej, młode osoby nieprędko będą mogły znaleźć pracę. Zdaniem ekspertów potrzeba nam boomu gospodarczego, na co na razie się nie zanosi. Jak komentuje dla dziennika Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan, najgorszy okres na rynku pracy dopiero przed nami.

– Wiele branż nie doszło jeszcze do siebie i niewiele wskazuje, że stanie się to jesienią. Chodzi np. o motoryzację, transport w zakresie turystyki zagranicznej czy sektor turystyczno-eventowy. Tu można się spodziewać dalszych redukcji zatrudnienia –  wskazuje ekspertka.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”