Zamknij

Ciężarówki bez kierowców wjadą na japońskie drogi do 2025 r.

Olga Papiernik
13.07.2018 16:44
autonomiczna ciężarówka
fot. AFP/EAST NEWS

Japoński producent pojazdów użytkowych Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corp. zapowiedział, że przed 2025 r. po japońskich drogach będą jeździć autonomiczne ciężarówki - podała w piątek agencja Kyodo.

Ciężarówka bez kierowcy

Jak wskazano, szef Mitsubishi Fuso Hartmut Schick powiedział w piątek, że jego firma zamierza wypuścić na krajowe drogi pojazdy ciężarowe z czwartym poziomem autonomii. Mają jeździć wytyczonymi szlakami w określonych regionach po wybranych drogach ekspresowych, jeszcze przed 2025 rokiem.

Zastosowanie technologii czwartego poziomu oznacza jazdę w pełni autonomiczną. Kierowca podczas podróży nie musi stale obserwować ruchu na drodze. Twórcy tej technologii zakładają też, że na poziomie czwartym pojazdy mogą "komunikować się" między sobą i informować wzajemnie na przykład o zmianie pasa ruchu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- W przyszłym roku Mitsubishi Fuso wprowadzi w Japonii pojazdy z drugim poziomem autonomii - wskazał, cytowany przez agencję Schick, i wyjaśnił, że chodzi o ciężarówki półautomatyczne. Na tym poziomie autonomii pojazdy bez kierowcy mogą przez krótki czas jechać prosto, pozostawać na pasie, czy kontrolować odległość od aut z przodu, np. na autostradzie. W przypadku korków na drodze pojazd może autonomicznie przejąć prowadzenie, kierowanie i hamowanie - wskazują eksperci.

Po przetestowaniu aut z systemem umożliwiającym bezawaryjną jazdę na drugim poziomie autonomiczności firma, której udziałowcami są niemiecki Daimler AG (89,3 proc.) oraz Mitsubishi Corporation (10,7 proc.), chce wprowadzić w pojazdach rozwiązania poziomu czwartego.

Zobacz także

Jak przypomina Kyodo, inny japoński producent autobusów, Hino Motors Ltd. zapowiedział niedawno wprowadzenie na drogi autonomicznych pojazdów w 2025 r. lub tuż po tym czasie.

Pap/Magdalena Jarco/OP