Zamknij

Ministerstwo Zdrowia przyznało sobie 4,5 mln zł nagród

03.02.2021 15:47
Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Ministerstwo Zdrowia w 2020 roku wypłaciło zatrudnionym w resorcie 4 424 656 zł i 22 gr nagród. W tym samym czasie z powodu pandemii umierały tysiące Polaków, a wprowadzone rozporządzeniami premiera zakazy działalności rujnowały przedsiębiorców.

Koronawirus zmusił wszystkich do zaciśnięcia pasa. Przygotowany przez rząd program ratowania miejsc pracy zakładał między innymi obniżenie pracownikom wynagrodzenia o 20 procent przy jednoczesnym zmniejszeniu w takim samym stopniu wymiaru czasowego pracy.

Przedsiębiorcy mieli znacznie gorzej: często z dnia na dzień dowiadywali się, że rząd zakazał im działalności, zostawiając samych z rachunkami i wynagrodzeniami do opłacenia. Jak się okazało, pandemia nie została odczuta w Ministerstwie Zdrowia: politycy nie tylko nie obniżyli sobie wynagrodzenia w geście solidarności z Polakami, lecz znaleźli wielomilionowy budżet na nagrody.

4,5 mln zł nagród w Ministerstwie Zdrowia w czasie pandemii

Dokładną kwotę wypłaconych przez Ministerstwo Zdrowia nagród poznaliśmy dzięki interpelacji złożonej przez Karoliną Pawliczak, posłanki Lewicy. W odpowiedzi na jej pytanie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że „w 2020 r. wypłacone zostały nagrody dla pracowników Ministerstwa Zdrowia w kwocie 4.424.656,22 zł”.

Resort docenił pracę 667 urzędników. Ministerstwo nie zdradzi jednak, kto otrzymał w czasie pandemii dodatkowe pieniądze, gdyż „podanie takich informacji mogłoby skutkować naruszeniem dóbr osobistych urzędników, a w konsekwencji może narazić Skarb Państwa na odpowiedzialność z tytułu naruszenia tych dóbr prawnie chronionych”.

Waldemar Kraska poinformował za to, ile średnio wynosiła nagroda wypłacona przez Ministerstwo.

Średnia wypłaconych nagród w Ministerstwie Zdrowia wyniosła 6.632,67 zł na osobę. Nagrody finansowane były ze środków Ministerstwa Zdrowia oraz środków europejskich.

Waldemar Kraska

Z nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji wynika, że najwyższe nagrody, sięgające 30 000 zł, otrzymało kierownictwo resortu.

Pod koniec 2020 roku rząd zadecydował o zamrożeniu dodatkowych bonusów na 2021 rok: uwolnione w ten sposób pieniądze miały zostać przeznaczone za zakup szczepionek i przeprowadzenie szczepień na koronawirusa.

Waldemar Kraska nie wykluczył jednak, że Ministerstwo Zdrowia przyzna mimo tego nagrody pracownikom w 2021 roku.

RadioZET.pl/WP.pl