Zamknij

Małżeństwo zapobiega przestępczości? Hojna dotacja z resortu sprawiedliwości

16.10.2019 18:28
Ministerstwo Sprawiedliwości wydało 1,5 mln zł na promowanie małżeństw
fot. Ivan Galashchuk/Shutterstock (ilustracyjne)

Resort sprawiedliwości przekazało 1,5 mln zł na promowanie małżeństw. Urzędnicy z ministerstwa tłumaczyli, że wydane w ten sposób pieniądze przyczyniają się do zmniejszenia przestępczości - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Gazeta opisała sprawę kampanii "Małżeństwo. Droga naszego życia" prowadzoną przez Fundację Mamy i Taty. Wystartowała ona w konkursie na podział środków z Funduszu Sprawiedliwości, organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Fundacja otrzymała 1,5 mln zł, a kampanię promująca małżeństwa będzie prowadziła do grudnia tego roku. Marek Grabowski, prezes Mamy i Taty, przypomniał w rozmowie z "DGP", że to kolejny projekt dofinansowany z resortu sprawiedliwości. 

Zobacz także

Małżeństwa ratują przed przestępczością?

Pierwszy o nazwie "Ratuj rodzinę", mający zapobiegać rozwodom, Fundacja otrzymała 700 tys. zł. 

Najnowszą kampanię Fundacja oparła o sondaż firmy Maison & Partners. Pokazały one, że 61 proc. ankietowanych uważa za godne zaufania osoby prowadzące stabilne życie prywatne - czyli w małżeństwie. Stąd konkluzja, że osoby nieczujące odpowiedzialności za kogoś bliskiego są częściej skłonne do popełniania przestępstw (48 proc. badanych) - napisał dziennik.

Dr Paulina Wiktorska z Instytutu Nauk Prawnych PAN podkreśliła, że małżeństwo nie jest gwarantem uniknięcia przestępstw w rodzinie.

Zobacz także

Przestępstwo z artykułu 207 (Kodeksu karnego - przyp. red.), czyli znęcanie się, jest zjawiskiem demokratycznym. Występuje zarówno w rodzinach zamożnych, jak i ubogich, o różnym poziomie wykształcenia, z problemami alkoholowymi, ale i bez nich. Tak w małżeństwach, jak i związkach nieformalnych

Dr Paulina Wiktorska

"Mądre i dobre cele"

Zupełnie innego zdania jest prezes Fundacji Mamy i Taty.

Z badań socjologicznych wynika, że w pełnych rodzinach jest mniej przestępczości (...) Badaliśmy pary bez ślubu i wyszło nam, że to, iż można łatwo odejść od partnera, zwiększa poczucie stresu i braku poczucia bezpieczeństwa

Dr Paulina Wiktorska

"DGP" przypomniało, że Fundusz Sprawiedliwości ma trafiać na działania związane z przeciwdziałaniem przestępczości. W tym roku na pokrzywdzonych wydano 80 proc. środków z puli funduszu - czyli 89 mln zł. 

W jaki sposób resort rozdziela te pieniądze? Urzędnicy ministerstwa odpowiedzieli, że te środki trafiają na "mądre i dobre cele".

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna