Zamknij

Ministerstwo Finansów nie szykuje się na utratę środków z UE

19.11.2020 07:54
Tadeusz Kościński, minister finansów
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Tadeusz Kościński poinformował oficjalnie, że Ministerstwo Finansów nie przygotowuje się na utratę pieniędzy z Unii Europejskiej. Taka ewentualność pojawiła się, gdy rząd PiS zagroził zawetowaniem unijnego budżetu, bojąc się uzależnienia wypłat od przestrzegania praworządności.

Pieniądze z Unii Europejskiej przez ostatnie lata napływały do Polski szerokim strumieniem. Dzięki nim poziom życia Polaków, między innymi dzięki rozbudowie infrastruktury, znaczącą się podniósł. Zdaniem Wspólnoty Polska pod rządami PiS zeszła jednak na manowce i zagubiła ducha demokracji.

Wolne i niezależne sądy, działanie władzy zgodne i w granicach prawa oraz równe traktowanie i brak dyskryminacji mniejszości – te podstawowe wartości europejskie zostały utracone, gdy zaczęto ręcznie sterować pracą sądów, zapełniając system sprawiedliwości ludźmi z nadania politycznego (często z pogwałceniem prawa) oraz prowadzić jawną nagonkę na mniejszości seksualne. Rząd PiS grozi wetem dla europejskiego budżetu, jeśli powiązanie wypłat z przestrzeganiem praworządności zostanie utrzymane.

Kościński: MF nie zakłada wstrzymania wypłat pieniędzy unijnych Polsce

Polsce w lamencie na temat europejskiej niesprawiedliwości i dyktatowi – tak przedstawiana jest zasada praworządności przez polityków PiS – towarzyszą Węgry, w które wpatrzony jest Jarosław Kaczyński. Nasi bratankowie także nie życzą sobie ingerowania w sposób, w jaki funkcjonuje ich kraj.

Zobacz także

Weto postawione budżetowi UE ma skłonić kraje Wspólnoty do zrezygnowania z powiązania wypłat środków z oceną przestrzegania praworządności. Unii kończy się cierpliwość – już pojawiły się zapowiedzi, że w związku z naszymi działaniami Polska i Węgry znajdą się poza Funduszem Odbudowy, z którego mieliśmy otrzymać kilkanaście miliardów euro.

Mimo tego Ministerstwo Finansów nie zakłada wstrzymania wypłat pieniędzy unijnych Polsce.

Na tę chwilę pracujemy normalnie. Dyskusja toczy się na szczeblu politycznym. Myślę, że zostanie wypracowana decyzja, dzięki której pieniądze z budżetu UE i Funduszu Odbudowy będą w taki czy inny sposób przekazywane. Ale to zostawiam panu premierowi.

Tadeusz Kościński, minister finansów

Liderzy państw unijnych mają w czwartek 19 listopada 2020 zając się na szczycie sytuacją dotyczącą wieloletnich ram finansowych i Funduszu Odbudowy, po tym jak Polska i Węgry zablokowały dalsze prace nad nimi ze względu na kwestionowany przez nie mechanizm praworządności.

Zobacz także

Jak wyliczała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w lipcu 2020, po zakończeniu negocjacji w sprawie budżetu UE, Polska będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach.

Nasz kraj będzie mógłby więc skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym: 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

RadioZET.pl/PAP