Zamknij

Ministerstwo Aktywów Państwowych. Czym zajmie się nowy resort?

26.11.2019 11:11
Ministerstwo Aktywów Państwowych. Czym się zajmuje?
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Jacek Sasin przejmie nadzór nad państwowymi spółkami. Czym zajmie się nowe Ministerstwo Aktywów Państwowych? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jacek Sasin został szefem nowego ministerstwa i już 18 listopada rozpoczął pracę. Z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw wynika, że minister nowego resortu obejmie nadzorem następujące działy administracji rządowej: energii i gospodarki złożami kopalin. Dodatkowo ma sprawować nadzór nad Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.

Zobacz także

Czym nowy resort będzie różnił się do zlikwidowanego przez Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwa Skarbu? „To nie jest to samo ministerstwo, dlatego się też inaczej nazywa. To nie tylko inna nazwa, ale w ogóle inne zadania, inny pomysł na funkcjonowanie tego resortu, inna filozofia” – mówił Jacek Sasin w rozmowie z RadioZET.pl

Nowe ministerstwo zajmie się wszystkimi spółkami Skarbu Państwa. Czy nowy minister będzie miał wpływ także na kadry w państwowych spółkach?

Jacek Sasin przyznaje w rozmowie w RadiuZET, że może wpływać na obsadę stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. „Nie bądźmy naiwni. Nie będę opowiadał, że nie będę mieć żadnego wpływu. Jakiś wpływ będę miał” – mówił wicepremier.

Zobacz także

Zastrzega jednak, że będzie opierać się na procedurach. Deklaruje, że nie planuje czystek w państwowych spółkach, które będą nadzorowane przez nowe ministerstwo.

Na stronie nowego resortu przeczytamy, że poza nadzorem nad spółkami państwowymi ministerstwo ma zapewnić stabilny i bezpieczny dostęp do energii. Sasin przejmie też kompetencje szefa zlikwidowanego resortu energetyki. Ministerstwo Aktywów Państwowych zajmie się między innymi polityką energetyczną.

RadioZET.pl