Zamknij

Minister zdrowia podał kolejność odmrażania gospodarki

20.04.2021 11:07
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Adam Niedzielski goszcząc w Radiu ZET podał kolejność, w jakiej odmrażane będą poszczególne branże przy znoszeniu lockdownu. Część z nich może zacząć działać jeszcze przed majówką.

Lockdown nie będzie trwał wiecznie – Jacek Sasin zapewnił, że obostrzeń nie można utrzymywać w nieskończoność. Adam Niedzielski, Gość Radia ZET, zdradził że lekkiego poluzowania restrykcji można spodziewać się jeszcze przed majówką.

Minister zdrowia podał także kolejność, w jakiej odmrażane będą poszczególne branże. Jak wyglądać będzie powrót do normalności?

Adam Niedzielski przedstawił kolejność odmrażania branż

Minister zdrowia zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie na „odważniejsze ruchy” i w najbliższym czasie można spodziewać się lekkiego luzowania obostrzeń tylko w wybranych regionach. Niedzielski potwierdził przy tym, że trwają dyskusje nad przywróceniem działania galerii handlowych oraz salonów fryzjerskich w wybranych województwach.

Po pierwszych, ostrożnych krokach ma dojść do działań odważniejszych – Adam Niedzielski spodziewa się, że z większości restrykcji można będzie zrezygnować na przełomie maja i czerwca 2021 roku.

Sekwencja będzie prawdopodobnie bardzo zbliżona do tej, jaką mieliśmy przy podejmowaniu decyzji zaostrzających te regulacje dotyczące ograniczania działalności w różnych sektorach gospodarki, czyli pewnie w pierwszej kolejności będą przywracane usługi, mówię tutaj o fryzjerach, o całej branży beauty, o drobnych usługach, a potem handel wielkopowierzchniowy, dotyczący w pierwszej kolejności sklepów budowlanych, a potem oczywiście galerii, gdzieś też w perspektywie pojawiają się hotele, a na końcu prawdopodobnie restauracje i fitnessy.

Adam Niedzielski

Posłuchaj podcastu

Minister zdrowia dodał, że cały czas szukane są sposoby na pogodzenie konieczności zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa z chęcią jak najszerszego otworzenia gospodarki. Jednym ze sposobów na pogodzenie tych sprzeczności ma być przyzwolenie na otwarcie ogródków piwnych przy restauracjach i serwowanie posiłków na świeżym powietrzu, gdzie dochodzi do znacznie niższej liczby zakażeń.

Adam Niedzielski zadeklarował ponadto, że dla rządu wskaźnikiem umożliwiającym rozpoczęcie luzowania obostrzeń jest szczyt hospitalizacji z drugiej fali, wynoszący około 20 000 osób. Gdy zajętość łóżek covidowych spadnie poniżej tego poziomu, możemy spodziewać się odchodzenia części restrykcji w niebyt.

RadioZET.pl