Zamknij

Minister finansów zdradził plany rządu dotyczące końca lockdownu

31.03.2021 16:06
Minister finansów zdradził plany rządu dotyczące końca lockdownu
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

Minister finansów Tadeusz Kościński wyraził nadzieję w Money.pl, że „za dwa, trzy miesiące będziemy wracali do normalności, a na otwarcie gospodarki nie będziemy musieli czekać całych trzech miesięcy”.

Lockdown spowodował paraliż gospodarki w wielu sektorach. Wielkanocne obostrzenia zamroziły wiele przywróconych wcześniej praw dot. prowadzenia biznesu. Pojawiły się nawet informacje o wprowadzeniu godziny policyjnej i zapisów do sklepów.

Opór przedsiębiorców pojawia się nie tylko z powodu braku możliwości zarabiania. W ostatnim czasie właściciele firm krytykowali nowy pomysł rządu, zgodnie z którym zawieszenie działalności nie będzie zwalniało płatnika z uiszczania składek ZUS.

Kiedy koniec lockdownu?

Minister Tadeusz Kościński zdradził w programie „Money. To się liczy”, że ma nadzieję, że koniec lockdownu nastąpi już niebawem.

Mam nadzieję, że za dwa, trzy miesiące będziemy wracali do normalności, a na otwarcie gospodarki nie będziemy musieli czekać całych trzech miesięcy

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej

Szef resortu finansów podkreślił, że obostrzenia są problemem dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców, ale do ich  luzowania mogłoby dojść później niż od 9 kwietnia. – Nie jesteśmy wyspą, widać, że (...) trzecia fala jest dużo mocniejsza niż pierwsza i druga fala – i mocniejsza niż większość się spodziewała – dodał.

Obostrzenia. Kiedy koniec trzeciej fali pandemii

Tadeusz Kościński zaznaczył, że cały czas prowadzone są rozmowy z branżami, które lockdown dotknął najmocniej.

– Trzeba im pomóc i rozmawiamy (...) jak możemy dalej pomóc. Ważne jest, żeby ta pomoc była szybka.

Na pytanie o bon gastronomiczny, minister powiedział, że mógłby on pomóc sektorowi, ale jeśli zostałby wprowadzony, to miałby wpływ na branżę dopiero pod koniec roku, a pomoc jest potrzebna już teraz.

RadioZET.pl/Money.pl