Zamknij

Minister finansów: oddajemy Polakom to, co zarobilibyśmy dzięki inflacji

25.11.2021 19:06
Kościński o tarczy antyinflacyjnej
fot. PAP/Marcin Obara

Minister finansów Tadeusz Kościński przyznał wprost, że wysoka inflacja służy dochodom budżetowym. Jak dodał, dzięki tarczy antyinflacyjnej Polacy mieliby odzyskać swoje pieniądze.

Tarcza antyinflacyjna to szereg zmian podatkowych i nowe świadczenie, które miałyby zrekompensować Polakom wyższe koszty życia, którym winna jest rosnąca inflacja. Z danych GUS wynika, że w październiku 2021 roku wzrost cen w skali roku utrzymał się na rekordowym poziomie 6,8 proc.

Po tym jak rząd ogłosił, że stać nas na realizację Polskiego Ładu m.in. dzięki nadwyżce budżetowej, ekonomiści i politycy przypomnieli, co stoi za dobrą sytuacją w budżecie. Rekordowa inflacja oznacza rekordowe wpływy do budżetu, chociażby z tytułu podatku VAT. Tarcza antyinflacyjna sprawi jednak, że wspólne finanse będą  uszczuplone.

Kościński o tarczy antyinflacyjnej: oddajemy Polakom pieniądze

Minister finansów przyznał w rozmowie z radiową Jedynką, że budżet paradoksalnie zyskiwał na wyżej inflacji. Im wyższe ceny w sklepach, tym wyższy VAT i większe dochody w budżecie.

Rządową odpowiedzią na szalejącą drożyznę jest tarcza antyinflacyjna, która ma kosztować budżet około 10 mld złotych. Pakiet wsparcia stanowi m.in. obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną. Rząd planuje także wypłaty tzw. dodatku „tarczowego” dla osób i rodzin o najniższych dochodach w kwocie od 400 do 1150 zł.

- To, ile każdy z nas zaoszczędzi, zależy od tego, jakie rachunki płacimy. Ale mogę przypomnieć, że VAT na gaz obniżamy z 23 do 8 proc., a więc o 15 proc., z kolei obniżka ceny energii będzie większa, bo tam VAT obniżamy z 23 do 5 proc., a więc mamy obniżkę o 18 proc. – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński.

Zdaniem szefa resortu finansów rząd „oddaje” Polakom zyski, o które wzbogaciłby się budżet w racji wysokiej inflacji.

Tarcza antyinflacyjna będzie kosztować około 10 miliardów złotych a zwiększenie dochodów budżetu ze względu na inflację to porównywalna kwota. Więc oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji 

Tadeusz Kościński

Zdaniem ekspertów obniżka podatków krótkotrwale przyczyni się do obniżki cen za towary i usługi. Efektem wygaszania tarczy może być jednak ponowny, choć nie tak gwałtowny, wzrost cen.

RadioZET.pl/PAP