Zamknij

Minister finansów Francji ponownie ostrzega USA przed ogłoszeniem ceł wobec UE

Olga Papiernik
31.05.2018 11:41
dolary
fot. Pepi Stojanovski on Unsplash

Minister finansów Francji Bruno Le Maire po spotkaniu z amerykańskim ministrem handlu Wilburem Rossem ostrzegł w czwartek USA przed ogłoszeniem ceł na stal i aluminium wobec UE. Unia wyłączona jest z programu amerykańskich taryf do 1 czerwca.

Prezydent USA nałożył w marcu 25-procentowe cło na import stali i 10-procentowe na aluminium, ale w odniesieniu do UE zawiesił je. W piątek kończy się okres, na jaki Stany Zjednoczone zawiesiły taryfy wobec Wspólnoty, a kraje unijne domagają się stałego wyłączenia ich z programu taryf.

Zobacz także

Po rozmowie z Rossem w Paryżu Le Maire powiedział dziennikarzom, że Unia Europejska podejmie "wszelkie konieczne środki", jeśli USA zdecydują się na ogłoszenie ceł wobec niej.

- To jest w pełni zależne od władz USA, czy chcą wejść w konflikt handlowy z ich największym partnerem, Europą - powiedział francuski minister finansów.

Z kolei Ross w opublikowanym w czwartek we francuskim dzienniku "Le Figaro" wywiadzie podkreślił, że USA "nie chce wojny handlowej". Nie potwierdzając otwarcie, że USA cła nałożą, zapowiedział, że - to od Unii Europejskiej będzie zależało, czy zechce podjąć działania odwetowe. A następne pytanie będzie takie: jak zareaguje (na nie prezydent USA Donald) Trump - dodał Ross.

- Jeśli dojdzie do eskalacji, jej przyczyną będzie unijna chęć odwetu - ocenił amerykański minister handlu. Podkreślił, że Amerykanie są wciąż otwarci na rozmowy.

Ross zapowiedział również, że decyzja w sprawie taryf wobec UE zapewne zostanie ogłoszona w czwartek po zamknięciu rynków.

Zobacz także

AP ocenia, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie nałożą cła na UE, choć są jeszcze niewielkie nadzieje na zawarcie w ostatniej chwili przez obie strony porozumienia. Jeśli do niego nie dojdzie, może wybuchnąć wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a ich partnerami.

Oprócz spotkania Rossa z Le Mairem w czwartek w Paryżu rozmawiają także przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer z odpowiedzialną za sprawy handlowe unijną komisarz Cecilią Malmstroem.

W środę na konferencji OECD w Paryżu Le Maire zapowiadał, że UE będzie bronić swoich interesów, jeśli USA nałożą na nią cła importowe. - My Francuzi i Europejczycy nie chcemy wojny handlowej. Ale zaatakowani, będziemy się bronić - dodał.

PAP/OP