Zamknij

Będzie łatwiej o rekompensatę za wstrzymanie dostaw gazu

Olga Papiernik
10.04.2018 17:27
gaz
fot. east news

 Rozporządzenie ministra energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi zaczęło obowiązywać na początku kwietnia, podało Ministerstwo Energii. Nowe przepisy dostosowują dotychczasowe zasady kalkulacji taryf do potrzeb rynku i regulacji UE oraz mają zachęcać obywateli do korzystania z gazu ziemnego.

"Nowe przepisy, wynikające z obowiązku wykonania ustawy o efektywności energetycznej, zapewniają odbiorcy większą kontrolę nad zużyciem gazu ziemnego. Pozwalają mu ponadto bardziej świadomie i oszczędnie gospodarować zużyciem, dzięki rozszerzeniu zakresu informacji dostarczanych przez przedsiębiorstwa gazowe. Ułatwiają również rozliczanie się z dostawcą za pomocą przedpłatowego układu pomiarowego" - czytamy w komunikacie.

Przewidziano między innymi ułatwienie dochodzenia rekompensaty za wstrzymanie dostaw gazu czy obniżenie jakości dostarczonego gazu.

"Dla odbiorców gazu ziemnego wprowadzono udogodnienie w postaci obniżenia kosztów przyłączenia do sieci gazowej, tym samym zwiększając dostępność paliw gazowych. W połączeniu z malejącymi cenami gazu ziemnego, znacznie prostsze będzie podjęcie decyzji o wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa bardziej ekologicznego i przyjaznego dla środowiska" - czytamy dalej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Konieczność przygotowania nowego rozporządzenia wynikała m.in.. z obowiązku wykonania kodeksu sieci ustanowionego przez Komisję Europejską, dotyczącego zharmonizowanych struktur taryf przesyłowych dla gazu. Rozwiązania przewidziane w rozporządzeniu wdrażają europejski mechanizm zatwierdzania taryf przesyłowych dla gazu, którego celem jest większa przejrzystość i dostępność dla użytkowników systemu gazowego.

Nowe rozporządzenie obniża również opłaty za usługi krótkoterminowe i przerywane oraz umożliwia oferowanie przez operatora systemu magazynowania usług w drodze aukcji.

Rozporządzenie Ministra Energii z 15 marca 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi zastąpiło rozporządzenie Ministra Gospodarki z 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi, podano także.

ISBnews/OP