Zamknij

Nowy globalny podatek. Minister finansów uspokaja przedsiębiorców

21.06.2021 19:02
Minister finansów o globalnym podatku
fot. Jakub Kaminski/East News

Przywódcy największych potęg gospodarczych świata podczas szczytu G7 debatowali m.in. nad wprowadzeniem nowego podatku. Polska, jak potwierdza Ministerstwo Finansów, popiera dodatkowe opodatkowanie rynkowych gigantów.

Szczyt G7 przyniósł w 2021 kilka deklaracji przywódców największych potęg gospodarczych. Dyplomaci zobowiązali się do opracowania planu wychodzenia z koronakryzysu, czego częścią ma być stworzenie sprawiedliwego systemu podatkowego.

Ministrowie finansów mówili o nowej strategii opodatkowania największych firm, a także wprowadzenia „podatku globalnego” z 15 proc. stawką. Co na to polski rząd?

Nowy globalny podatek

Sprawiedliwe podatki to cel, do którego dążą dyplomaci zgromadzeni podczas szczytu G7 w Kornwalii. W deklaracji polityków czytamy o opodatkowaniu międzynarodowych korporacji, a także wprowadzeniu globalnej minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie co najmniej 15 proc. Choć opłaty te uderzą największych po kieszeni, to politycy podkreślają przywiązanie do zasad wolnego handlu. W deklaracji zgodnie stwierdzono też, że nadmierny protekcjonizm nie służy gospodarkom.

Idee przyświecające dyplomatom na globalnym szczeblu poparł minister finansów Tadeusz Kościński.

Od wielu lat nasze działania ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią. Dlatego na każdym kroku podkreślamy, jak istotnym jest zwalczanie rajów podatkowych. Bardzo nas cieszy, że do kampanii o uczciwe opodatkowanie globalnych graczy dołącza coraz więcej państw. Komunikat grupy G7 odnośnie globalnego opodatkowania jest ważnym etapem toczących się od ponad dwóch lat prac na forum OECD i Unii Europejskiej 

Tadeusz Kościński

Szef resortu dodał, że Polska uczestniczy w pracach nad nowym podatkiem. Uspokaja także, że wprowadzenie nowej daniny nie uderzy w polskie firmy. Mowa bowiem o opodatkowaniu gigantów, którzy działają na międzynarodową skalę, a podatki odprowadzają tylko w kraju, gdzie mieści się ich siedziba lub korzystają z rajów podatkowych i unikają danin. 

Globalny minimalny podatek byłby skonstruowany tak, by nie obciążyć legalnie działających w Polsce firm. Minister finansów zapewnił, że nowa danina nie dotknie ani tych małych firm, korzystających ze stawki 9 proc. CIT, ani większych, korzystających z ulg B+R, IP-Box czy Polskiej Strefy Inwestycji. Kluczowy będzie bowiem mechanizm substance-based carve-out, czyli tzw. wyłączenia dla rzeczywistej działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca prowadzi produkcję w Polsce, świadczy tu usługi i zatrudnia pracowników, podatku nie zapłaci.  

- Popieramy propozycję G7, ale zależy nam, by uspokoić polskich przedsiębiorców. Polskie stanowisko zawiera się w dwóch elementach - z jednej strony zależy nam, by wprowadzić minimalny podatek, a z drugiej zagwarantować obowiązywanie klauzuli substance-based carve-out- podsumował szef resortu finansów.

RadioZET.pl/PAP