Zamknij

Coraz więcej emerytów żyje za mniej niż tysiąc złotych miesięcznie

09.06.2020 12:55
Minimalna emerytura. Coraz więcej seniorów pobiera mniej niż 1000 zł
fot. Shutterstock/vivooo (ilustracyjne)

Emeryturę niższą niż minimalną pobierają już ponad 333 tysiące osób – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci są jednomyślni: system emerytalny wymaga gruntownych zmian.

Emerytury będą coraz niższe – prognozują  eksperci z Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, którzy piszą o konieczności przebudowy systemu emerytalnego. Powołują się na najnowsze dane ZUS, z których wynika, że coraz więcej emerytów żyje na skraju ubóstwa.

Najniższe świadczenie w 2020 roku wynosi 1200 złotych brutto, czyli nieco ponad tysiąc złotych na rękę. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na pełne świadczenie.

Niskie emerytury dopiero przed nami

Eksperci z FPP i CALPE zwracają wagę na problemy polskiego rynku pracy: wzrost liczby podpisywanych z pracownikami śmieciowych umów będzie przekładał się na gwałtowny wzrost liczby osób pozbawionych prawa choćby do minimalnej emerytury.

Zobacz także

Po marcowej waloryzacji w bieżącym roku emeryturę niższą niż minimalna pobierało ponad 333,4 tys. osób – o ponad 53,5 tys. więcej niż w marcu ubiegłego roku” – czytamy w analizie.

FPP i CALPE wskazują, że jeszcze dekadę temu liczba osób pobierających niższą niż minimalną emeryturę nie przekraczała 24 tysięcy. Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, wiceprezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej przypomina, że osoby pobierające niższą niż minimalną emeryturę nie mają prawa do waloryzacji kwotowej. 

Z wyliczeń ekspertów wynika, że w 2020 roku emeryt pobierający emeryturę poniżej minimum otrzymał waloryzację na poziomie 3,56 procent, a emeryt otrzymujący emeryturę minimalną – aż 9,09 procent.

Ekspert przypomina, że warunkiem uzyskania minimalnej emerytury jest staż pracy: 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Często brak tego stażu nie wynika z bezrobocia, lecz kilku lub nawet kilkunastu lat pracy na umowach śmieciowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

RadioZET.pl/FPP