Zamknij

Millenialsi oczekują od biurowców stref rekreacyjnych

Olga Papiernik
22.05.2018 14:36
praca
fot. Priscilla Du Preez on Unsplash

Pracownicy biurowi z nowego pokolenia, tzw. millenialsi, mają inne oczekiwania wobec miejsca pracy niż ich poprzednicy, poza dobrym dojazdem (84% wskazań), oczekując m.in. stref rekreacyjnych (69%), wynika z badania przeprowadzonego dla Union Investment Real Estate.

Czego młodzi oczekują od biur?

"Około dwie trzecie firm [64,75%] zauważa, że wkraczające na rynek młode pokolenie pracowników ma inne wymagania wobec biur niż ich poprzednicy. Są one coraz częściej brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji biura, szczególnie w przypadku większych firm, zatrudniających ponad 250 pracowników. Dla młodszego pokolenia bardzo istotne są: łatwy dojazd do budynku (84%), strefy rekreacyjne (69%) oraz infrastruktura rowerowa (62%). Ponadto, 40% badanych uważa, że bardzo istotne dla młodych pracowników są aplikacje mobilne dedykowane danemu budynkowi. 35% respondentów uważa, że młodzi pracownicy bardzo lubią wydarzenia organizowane w biurowcu, np. wykłady motywacyjne prowadzone przez ekspertów z innych firm i sektorów. Wyniki badań pokazują, jak młode pokolenie wpływa na rozwój oferty udogodnień w przestrzeni biurowej" - czytamy w komunikacie.

Z badania wynika też, że nowoczesna powierzchnia biurowa powinna się charakteryzować przede wszystkim: nowoczesnym systemem klimatyzacji i wentylacji (wskazania 80% ankietowanych), wysokim i przestronnym wnętrzem (78%) oraz dostępem do naturalnego światła (74%).

Relaks jest dla młodych bardzo ważny w pracy

"Najbardziej pożądane biuro może być albo przestrzenią otwartą z wydzielonymi strefami pracy i relaksu, albo powierzchnią podzieloną na osobne biura dla dwóch-trzech osób. Anonimowy 'open space', w którym myślą przewodnią jest zmieszczenie jak największej liczby stanowisk pracy na jak najmniejszej przestrzeni, nie budzi już entuzjazmu wśród polskich najemców biur" - czytamy dalej.

Jak podkreślają autorzy badania, w kolejnych latach możemy spodziewać się, że oczekiwania najemców będą rosnąć. Dwie trzecie badanych najemców deklaruje, że od nowoczesnego budynku biurowego oczekiwać będą zapewnienia stref relaksu. Mogą to być np. strefy ciszy z wygodnymi siedzeniami, bezpłatna siłownia czy wspólna jadalnia. Ponad połowa ankietowanych (57%) ceni także to, że zarządca budynków bez dodatkowych kosztów oferuje powierzchnie wcześniej rozplanowane i przygotowane pod oczekiwania danego najemcy. Ponad 50% respondentów wskazywało także bogatą ofertę gastronomiczną i usługową w budynku, a także dobre wyciszenie pomieszczeń.

- Wyniki badania potwierdzają, że przyjęliśmy słuszne założenie zakładając, że komfort powinien być priorytetem jeśli chodzi o powierzchnie biurowe w naszym portfolio. W czasie, gdy konkurencja o najemców się zaostrza, wyniki badania są dla całej branży bodźcem do myślenia o dalszym zwiększaniu dobrego samopoczucia najemców przy stałej dbałości o aspekt ekonomiczny. Presja na zmiany w segmencie biurowym pochodzi obecnie szczególnie ze strony młodszego pokolenia pracowników, którzy mają jasne wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać ich miejsce pracy. Pracodawcy, którzy potrzebują młodych specjalistów, muszą brać pod uwagę ich oczekiwania względem powierzchni biurowej - skomentował menedżer ds. współpracy z najemcami na rynku polskim w Union Investment Real Estate Christian Jansen.

Badanie zostało opracowane przez Instytut Keralla Research na zlecenie Union Investment Real Estate. Ogólnopolskim badaniem objęto najemców wynajmujących minimum 200 m2 powierzchni w biurowcach ulokowanych w największych aglomeracjach w Polsce (Warszawa, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań.). Badanie przeprowadzono na losowej próbie n=150 najemców, przy czym nie kwalikowano najemców kamienic, które wynajmują duże powierzchnie, ale nie w biurowcach. Pominięto firmy, które mają własne powierzchnie.

ISBnews/OP