Zamknij

W Polsce jest ponad 30 tysięcy milionerów

10.07.2019 12:11
Milionerzy w Polsce. Jest ich ponad 30 tysięcy. Ponad dwa razy więcej niż 10 lat temu
fot. alphaspirit/Shutterstock (ilustracyjne)

Dochód przekraczający milion złotych wykazało za ubiegły rok około 30,5 tys. podatników. Według portalu Business Insider Polska liczba milionerów wzrosła w Polsce o około 5 tys. w porównaniu z 2017 rokiem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Business Insider Polska, nad Wisłą jest ponad dwa razy więcej milionerów niż jeszcze 10 lat temu.

Gdzie w Polsce mieszka najwięcej milionerów?

Najwięcej milionerów wśród polskich podatników jest w województwie mazowieckim (7700), śląskim (3228) i małopolskim (3124). Z kolei najmniej w opolskim - 503.

Zobacz także

Podatnicy z co najmniej jednym milionem złotych dochody rozliczają się najczęściej z urzędem skarbowym, wypełniając deklaracje PIT 36 i płacąc podatek według skali 18 i 32 proc.

- Na Podlasiu najlepiej zarabiającym przedsiębiorcą okazał się podatnik z dochodem w wysokości ponad 30 mln zł (...) Natomiast najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowym, jaki wykazał podatnik w PIT-38 wyniósł ponad 19 mln zł. Wśród najbardziej popularnych zeznań - PIT-37 - najwyższy w tym województwie dochód wyniósł blisko 3,5 miliona złotych – podkreślił Radosław Hancewicz, rzecznik Izby Skarbowej w Białymstoku, w rozmowie z portalem.

Z kolei rekordowa kwota zwrotu podatnikowi w skali kraju to ponad 2,5 mln zł - przed rokiem było to 416 tys. zł. Ponadto najwyższa dopłata jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu to 4,5 mln zł - w ubiegłym roku było to 3 mln zł.

Zobacz także

Widmo wyższych podatków

Co spowodowało taki wzrost milionerów w Polsce?

Przede wszystkim wzrost gospodarczy, który w ostatnich latach sięgał 4-5 procent PKB i dynamiczny rozwój przedsiębiorczości, dzięki której drobni przedsiębiorcy z sukcesem rozwijali się na krajowym rynku – wyjaśnił Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, w rozmowie z portalem.

Dodał, że przez ostatnie lata "znacznie poprawiła się moralność podatkowa, co wynika ze zwalczania szarej strefy".

Co może uderzyć w coraz większe majątki polskich milionerów?

Bardzo prawdopodobne jest jednak, że podatki wzrosną, a wtedy może to bardzo mocno uderzyć w drobnych przedsiębiorców, których dziś jest najwięcej wśród osób wykazujących dochody powyżej miliona

Prof. Witold Orłowski, ekonomista

Zobacz także

Według najnowszego rankingu tygodnika "Wprost", najbogatszym Polakiem w 2019 roku był Michał Sołowow. Jego majątek jest szacowany na 12,1 mld złotych.

RadioZET.pl/Business Insider Polska